Ambasadori i Kinës në SHBA paralajmëron për konflikt mbi Tajvanin

Ambasadori i Kinës në SHBA paralajmëron për konflikt mbi Tajvanin

Kina dhe Shtetet e Bashkuara mund të përfundojnë në një konflikt ushtarak nëse Shtetet e Bashkuara inkurajojnë pavarësinë e Tajvanit, ka thënë ambasadori i Pekinit në Uashington, Qin Gang.

“Më lejoni ta theksoj këtë. Çështja e Tajvanit është kutia më e madhe ndërmjet Kinës dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Qin për median amerikane National Public Radio në një intervistë të transmetuar të premten.

 “Nëse autoritetet tajvaneze, të inkurajuara nga Shtetet e Bashkuara, vazhdojnë të ndjekin rrugën e pavarësisë, ka shumë të ngjarë që ajo [do të] përfshijë Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, dy vendet e mëdha, në një konflikt ushtarak”, shtoi ai.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet amerikane. Intervista u transmetua vetëm disa orë pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi diskutuan krizën mbi Ukrainën.

Kina pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i saj dhe ka rritur presionin në dy vitet e fundit për të pohuar pretendimet e saj për sovranitet. Megjithatë, ndërsa zyrtarët kinezë kanë paralajmëruar për veprime ushtarake mbi Tajvanin, është e pazakontë që ata ta lidhin atë drejtpërdrejt me SHBA-në.

Tensionet janë përshkallëzuar gjithashtu muajt e fundit pasi ushtria e Kinës ka kryer misione të përsëritura ajrore mbi ngushticën e Tajvanit, rruga ujore që ndan ishullin nga Kina. Megjithëse SHBA nuk ka lidhje zyrtare me Tajvanin, ajo është mbështetësi dhe furnizuesi kryesor i saj i armëve.

Kryetari i Shefit të Shtabit të Përbashkët të SHBA, Gjenerali Mark Milley i tha Kongresit vitin e kaluar se Kina dëshiron aftësinë për të pushtuar dhe mbajtur Tajvanin brenda gjashtë viteve të ardhshme, por mund të mos synojë ta bëjë këtë në një afat të afërt.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës