Ambasadorja e Greqisë në Kakavijë: Bashkëpunimi me Shqipërinë do forcohet më tej në luftën e krimit të organizuar dhe kontrabandës

 

Ambasadorja e Greqisë në vendin tonë, Sophia Philippidou ka qenë e pranishme në pikën kufitare të Kakavijës ku ka theksuar se kjo është një pikë e rëndësishme e bashkëpunimit mes dy vendeve përsa i përket luftës kundër krimit të organizuar dhe kontrabandës. Sipas saj siguria ndërmjet dy shteteve do të forcohet edhe më shumë kur të mund të ngrihet qendra për bashkëpunimin e Policisë dhe Doganave në pikën e kalimit kufitar.

"Nga të gjitha pikat e kalimit kufitar kjo është pika kryesore e kalimit nga Shqipëria drejt Greqisë anasjelltas. Gjithashtu një pikë e rëndësishme e bashkëpunimit me Shqipërinë përsa i përket trajtimit të krimit të organizuar dhe kontrabandës. Kjo vazhdon të mbetet një kufi i jashtëm i BE, ne kemi FRONTEX-in në të dy kahet e kufirit. Bashkëpunimi ynë me Shqipërinë do të forcohet edhe me tej kur ky forcim do të fuqizohet kur të mund të ngrihet qendra për bashkëpunimin e Policisë dhe Doganave në pikën e kalimit kufitar në anën e kufirit. Gjithashtu kjo do të na mundësojë shkëmbimin e informacionit në kohë reale në të dy kahet" u shpreh ambasadorja  Philippidou .


Lajmi kryesor:

Pajisjet e dhuruara nga SHBA në doganën e Kakavijës, Kim: Të tregohemi të zgjuar dhe të pamëshirshëm kundër kriminelëve! Mbrojtja e kufijve, e rëndësishme për sigurinë globale


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik