Analisti i Kosovës për Report Tv: Rama në KiE bëri performancë të shkëlqyeshme! Iu tregoi se ku kanë gabuar me shqiptarët

TIRANË- Agim Krasniqi, analisti nga Kosova e ka cilësuar si një performancë të jashtëzakonshme fjalimin e kryeministri Edi Rama në KiE. Në një intervistë për Report Tv me gazetarin Nertil Agalliu, Krasniqi tha se Rama ia vuri në dukje gabimet që ka bërë ky institucion ndërkombëtar me shqiptarët.

“Ka bërë një performancë të shkëlqyeshme se për herë të parë i është drejtuar KiE për gabimet që ka bërë ndaj shqiptarëve. Se përmes një raporti të rremë, që ta devlerësojnë luftën çlirimtare që është mbështetur nga shtet perëndimore prej të cilëve sot e kemi shtetin e Kosovës dhe iu tha se keni diskriminuar shqiptarët dhe veprimet që kanë qenë mbështetur nga ata, tani dua t’i japin një ngjyrë tjetër”, tha Krasniqi.

Ai u ndal edhe në mundësitë e një vizite të mundshme të kryeministrit Albin Kurti në Hagë, për të takuar ish-drejtuesit e UÇK, njëjtë si ka bërë edhe Rama, duke thënë gjasat janë, për shkak se ‘Vetëvendosje’ ka qenë kundër ngritjes së Gjykatës Speciale.

“Kurti është në vijë kombëtare me aktor të tjerë, shpresoj që një ditë të shkojë në Hagë se VV e ka kundërshtuar gjykatën speciale dhe në këtë pikë nuk ka dallime”, tha Krasniqi.

Nga Strasburgu, kryeministri Edi Rama e ka quajtur ‘fake neës’ raportin e Dick Martyt për krimet e pretenduara se janë kryer nga drejtuesit e UCK-së gjatë luftës në Kosovë. Rama tha se ky raport ishte një dështim i turpshëm i diplomacisë ndërkombëtare, që duhet zhbërë pa humbur kohë.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • jori: 16/10/2022 19:28

  po me ne fund dikush qe foli me mend ????

  Përgjigju
 • vini: 16/10/2022 19:28

  eshte shume e vertet ky po qe eshte nje gazetar i zgjuar

  Përgjigju
 • Jona: 16/10/2022 18:53

  Edhe njehere e ngriti zerin per kosovaret dhe i doli ne mbrojtje vellezerve tane

  Përgjigju
 • Grüezi: 16/10/2022 18:53

  Rama le të shiqon punët e tija të shtetit që e ka zgjedhur, ai nuk i ka votat e kosovarëve për të bërë amnesti kriminelëve të Kosovës!

  Përgjigju
  • Lala: 17/10/2022 07:33

   QE nga 2 fjalet e fundit ku thuaj KRIMINELET E KOSOVES duket QE je rrac per ti hallakat ca bojn shurren ul o Grüezi.ptu rrac muti

  • Ilirjan: 16/10/2022 21:46

   Eshte e perfshire Shqiperia, "shtepia e verdhe", "heqja e organeve" sipas Dick Martyt, behej ne Shqiperi. A duhet dikush ta mbroje nderin Shqiperise? Te marrim mendimin tend dhe per kete?

 • denisa: 16/10/2022 18:53

  Rama perfaqesoi mese miri gjithe shqiptaret kudo qe jane dhe po e ngren figuren e shqiptarve ne gjithe europen

  Përgjigju
 • Mondi: 16/10/2022 18:41

  Kete gje e ka bere dhe me perpara nuk eshte hera e pare,respekte z.rama per kete per respektin qe tregoni ndaj vellezerve tane

  Përgjigju
 • Jorgo: 16/10/2022 18:40

  Sa te jete rama gjall kosova duhet te jete krenar dhe do te jet e mbrojtur nga cdo shpifje qe i behet

  Përgjigju
 • Keli: 16/10/2022 17:50

  Me vjen mire qe Rama e mbajti fjalen dhe i shkoi deri ne fund mbrojtjes se Kosoves

  Përgjigju
 • Andi: 16/10/2022 17:49

  Sot me shume se kurre jemi te bashkuar me njeri tjetrin per te hecur perpara

  Përgjigju
 • Deni: 16/10/2022 17:49

  Gjithmone na ka perfaqesuar denjesisht kudo qe ka shkuar ,kembengul sa here per te verteten

  Përgjigju
 • Luan: 16/10/2022 17:47

  Po as kete here per fjalimin e tij nuk pati reagime nga qeveria kosovare.

  Përgjigju
 • Lea: 16/10/2022 17:46

  Eshte per tu vleresuar menyra se si flet kryeministri yne i thote gjerat troc

  Përgjigju
 • Alban: 16/10/2022 17:46

  Beri pra beri e dime se vetem ata qe nuk duan vendin e tyre i dalin kunder atij fjalimi.

  Përgjigju
 • Eno: 16/10/2022 17:38

  Shpresoj qe europa te reagoj pas gjithe ati fjalimi te bere nga zoti rama

  Përgjigju
 • Ani: 16/10/2022 17:36

  Rama gjithmon eshte ne mbrojte te kosoves dhe ushtarve te cilet luftuan per lirin e vendit

  Përgjigju
 • Xakja: 16/10/2022 17:29

  Gjithmone ka qene perkrah kosoves ne te mire dhe ne te keq te saj,me te vertet na krenoj me ate fjalim qe mbajti

  Përgjigju
 • Pepi: 16/10/2022 17:27

  Vllai per vllain gjithmone do e bente kete gje dhe me shprese qe e verteta te dal ne shesh

  Përgjigju
 • Andi: 16/10/2022 17:27

  Iu tregoi gjitheve qe shqiptaret nuk i ul askush

  Përgjigju
 • Beni: 16/10/2022 17:26

  Rama gjithmone ka bere performance te shkelqyer kudo qe ka shkuar

  Përgjigju
 • Sara: 16/10/2022 17:26

  E ka treguar rama shume mire qe eshte ne mbrojtje te se drejtes dhe se vertetes

  Përgjigju
 • Erisa: 16/10/2022 17:24

  Ishte vertet nje fjalim shume emocionues ku rama tregoi te verteten

  Përgjigju
 • Dario: 16/10/2022 17:23

  E vlersoj shume kete ramen si flet. Ai i thot gjerat ashtu sic jan

  Përgjigju
 • Yllka: 16/10/2022 17:22

  Keshtu flitet , nuk i ben lajka si te tjeret por i tjot gjerat sic jan

  Përgjigju
 • Eda: 16/10/2022 17:21

  Ka lezet qe i foli aq trroc

  Përgjigju
 • Odi: 16/10/2022 17:18

  Na beri te gjithve krenar dhe foli pa dorashka

  Përgjigju
 • Dori: 16/10/2022 17:17

  Fjalimi rames qe fantasik padyshim qe te gjith do e pelqenin dhe do u rrinin ne krah

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga 'grupi i ferrit' për të ëndërruar parajsën, nis sot aventura e Kombëtares në Euro 2024! Statistikat dhe pragndeshja e Itali - Shqipëri

Nga 'grupi i ferrit' për të ëndërruar parajsën, nis sot aventura e Kombëtares në Euro 2024! Statistikat dhe pragndeshja e Itali - Shqipëri