Anëtarësimi i Suedisë në NATO, parlamenti turk shtyn sërish votimin

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, parlamenti turk shtyn sërish votimin

Parlamenti turk

Turqia ka informuar NATO-n se ratifikimi për anëtarësimin e Suedisë në aleancë nuk do të përfundojë në kohë, duke mos finalizuar ceremoninë e pranimit gjatë takimit të ministrave të jashtëm të aleancës javën e ardhshme, sipas dy burimeve të njohura më këtë çështje.

Javën e kaluar, komiteti i punëve të jashtme i parlamentit turk vonoi votimin mbi kërkesën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n në mënyrë që të zhvillonte bisedime të mëtejshme mbi këtë çështje.

Komiteti ka të ngjarë të rifillojë diskutimet e tij mbi këtë çështje të martën ose të mërkurën, tha një nga burimet, raporton Financial Times.

Ministrat e jashtëm të NATO-s do të takohen në ato ditë, 28 dhe 29 nëntor, dhe disa në aleancën perëndimore kishin shpresuar se takimi do të sinjalizonte pranimin e Suedisë.

Ministria e Jashtme turke nuk ka dhënë asnjë koment në lidhje më këtë çështje.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku