Anglezi që flet shqip për ‘Minuta Zero’: Kombëtarja shqiptare është përmirësuar! Fituese e europianit Spanja ose Italia

Kombëtarja shqiptare është një ekip që është përmirësuar’, për anglezin Ian Willson, i cili prej disa vitesh jeton në Shqipëri dhe mëson të flas gjuhën shqipe.

Për “Minuta zero” me gazetarin Eljan Tanini teksa u pyet se kë do të mbështeste nëse do të zhvillohej një ndeshje mes Anglisë dhe Shqipërisë, ai u shpreh se do të mbështeste Anglinë.

Pretendente për të fituar kupën e Euro2024, ai mendon se do të jetë Spanja ose Italia.  

Intervista e plotë:

-Prej sa kohësh e njihni gjuhën shqipe?

Shumë vite, po nuk e kam praktikuar shumë, sepse shqiptarët duan të flasin anglisht me mua.

-Çfarë mendimi keni për kombëtaren shqiptare të futbollit?

Janë përmirësuar shumë. Janë ekip i mirë.

-Nëse luan Shqipëri- Angli, me kë do të bëni tifo ju?

Me Anglinë patjetër.

-Si e sheh Anglinë në këtë europian futbolli?

Shumë mirë. Janë ekip i mirë, është përmirësuar shumë.

-Si e parashikoni ndeshjen Angli- Slloveni ju?

Ne kemi fituar më para ndaj Sllovenisë 1 me zero dhe shpresojmë të fitojmë.

-Mendoni se Anglia është fituese e këtij europiani?

Spanja ose Italia, ndoshta Anglia.

-Çfarë po ndodh me futbollin në Angli, pse nuk janë atje ku duhet?

Ne kemi shumë futbollist ndërkombëtarë dhe standardi është i lartë.

-Keni që në vitin 1966 që nuk fitoni, si e mban mend futbollin në Angli?

Në 1970 me Brazilin, edhe me Italinë dhe Gjermaninë. Këto ishin ekipe të mira dhe ne ishim pak pa fat.

S.B/A.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë