Angli, vidhet 'Amerika' e Maurizio Cattelan, tualeti prej ari me vlerë një milion paund

"Amerika", skulptura e Maurizio Cattelan, një tualet prej ari me vlerë një milion paund, u vodh nga Pallati Blenheim, një rezidencë antike në Angli, ku ishte ekspozuar. Heqja nga funksioni i veprës artistike shkaktoi rrjedhje të madhe uji në sallat me eksponate të ekspozitës.

Organizatorët e ekspozitës artistike falënderuan policinë lokale, e cila ndaloi një burrë 66-vjeçar,  por ajo nuk arriti të rekuperonte ‘Amerikën’ e vjedhur, e cila sipas policisë, mund të ishte transportuar me furgon nga njerëz që kanë ndihmuar në vjedhje.

103 kilogram ar i ngurtë

Vjedhja ka tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve, dhe jo vetëm, për veçantinë e objektit të skalitur, i cili peshon edhe 103 kilogramë.

Cattelan: Shpresoj për një fund të lumtur.

Autori i ‘Amerika’, Maurizio Cattelan, u tha gazetarëve se së pari kishte menduar se bëhej fjalë për një shaka dhe shpresonte për një fund të lumtur. "America" ​​ fillimisht u ekspozua në Guggenheim në New York në vitin 2016, dhe asaj kohe u fol shumë për të dhe Presidentin Trump, që për shumë duhej të ishte blerësi i parë dhe i vetëm…

 

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore