Anija 'e tensioneve' me Greqinë vijon misionin e saj në det! Ushtria turke në gatishmëri për çdo reagim të palës greke

Anija kërkimore turke "Oruç Reis" do të vazhdojë misionin e saj në Mesdheun Lindor,  deklaroi ditën e sotme Ministria e Mbrojtjes turke. Me anë të një postimi në facebook ministria turke tregoi edhe njëherë vendosmërinë për vazhdimin e misionit të saj kërkimor.

“E fortë, E vendosur dhe E fuqishme! Fregatat dhe korvetat që i përkasin Forcave tona Detare po vazhdojnë me vendosmëri detyrën e tyre të shoqërimit dhe mbrojtjen e anijes kërkimore ORUC REIS, e cila vazhdon të punojë në zonat tona të juridiksionit në Mesdheun Lindor”, theksohej në postimin e ministrisë, ku thuhej se nuk do të lejohej asnjë paligjshmëri dhe ngacmim.

Përkundër kundërshtimit nga Greqia dhe disa vende të tjera të BE dhe NATO-s, më 31 gusht, Turqia zgjati përsëri  misionin e saj kërkimor  të Oruc Reis për hidrokrarbure në Mesdheun Lindor, deri në 12 Shtator. Turqia vazhdimisht ka kundërshtuar përpjekjet e Greqisë për të shpallur një zonë ekonomike ekskluzive bazuar në ishuj të vegjël pranë brigjeve turke, duke  u shprehur se një vendim i tillë shkel interesat e Turqisë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se zgjidhja e vetme e mosmarrëveshjes qëndron përmes dialogut megjithëse me anë të deklaratave të tij një ditë më parë më shumë kishte kërcënime sesa ftesa për dialog.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 06/09/2020 16:14

  Do ta pesojkeq Turqia se shteti i fuqishem Grek i ka mare masat eshte kompletuar me gillete mach 3 dhe gillete gel te zinjte Turq cdo heqin

  Përgjigju
  • Beni: 06/09/2020 17:37

   hahaha.. :-))) , ne kemi helikopteret cougar, na ka frike gjithe ballkani

 • Sondazhi i ditës:

  Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Britania thotë se po furnizon Ukrainën me armë antitank