POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Anija me emigrantë e bllokuar në det, ‘krisje’ në qeverinë italiane, Di Maio: Të vijnë gratë dhe fëmijët. Salvini: Në Itali nuk hyn askush

Matteo Salvini, Sea Watch dhe kryeministri Di Maio

Çështja e emigrantëve të kapur në det në bordin e Sea Watch 3 ka shkaktuar krisje mes koalicionit qeveritar të Italisë. Në një deklaratë për mediat, kryeministri Luigi Di Maio u shpreh se qeveria italiane do të mbrojë të gjithë gratë dhe fëmijët që ndodheshin në bordin e anijes.

“Zbrisni në Maltë dhe ne do t'i mirëpresim gratë dhe fëmijët"- tha në deklaratën për shtyp kryeministri Di Maio.

Por deklarata e tij është hedhur poshtë publikisht nga zëvendëskryeministri dhe njëherasi ministri i Brendshëm Matteo Salvini.

"Në Itali askush nuk do të vijë. Për çështjet e emigrantëve vendos unë,”- është shprehur Salvini.

Anija “Sea Watch 3” prej 14 ditësh ka mbetur e bllokuar në hapësirën detare mes Maltës dhe Italisë. Në bordin e saj, ndodhen 49 emigrantë të cilët vijnë nga Libia.

ke.mu.
Komento