‘Anora’ fiton Palmën e Artë në Filmin e Festivalit në Kanë

 ‘Anora’ fiton Palmën e Artë në Filmin e Festivalit në Kanë

Sean Baker

Regjisori amerikan, Sean Baker ka fituar mbrëmjen e djeshme (25maj) çmimin kryesor, Palmën e Artë, në Festivalin e 77-të të Filmit në Kanë me filmin “Anora”.

Ishte regjisorja amerikane Greta Gerwig, ajo që i dha çmimin prestigjioz regjisorit për historinë e filmit i cili flet për një balerinë striptizi në Brooklyn të quajtur Ani, që martohet me djalin e një oligarku rus.

Filmi është një përzierje midis komedisë dhe dramës dhe i ka impresionuar teleshikuesit me të papriturat e tij.

"Unë nuk e di vërtet se çfarë po ndodh tani. Të shikosh një film me të tjerët në një kinema është një nga përvojat e mëdha të përbashkëta. Ne ndajmë të qeshurën, pikëllimin, zemërimin, frikën dhe shpresojmë të kemi një katarsis me miqtë tanë dhe të panjohurit. Kështu që unë them se e ardhmja e kinemasë është aty ku filloi, në një kinema”, tha Baker gjatë marrjes së çmimit.

Baker u bë i njohur me komedinë e tij të vitit 2015 “Tangerine”, e cila u xhirua e gjitha me një iPhone.

Çmimi i dytë më i rëndësishëm i festivalit, shkoi për “All We Imagine as Light” nga regjisori indian Payal Kapadia.

Përsa i përket çmimit për aktoren më të mirë ai u dha aktoreve Karla Sofía Gascón, Zoe Saldana, Selena Gomez dhe Adriana Paz për rolet e tyre në filmin “Emilia Pérez”.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Tifozët e Kombëtares parakalojnë autobusin e Serbisë, i tregojnë simbolet kuqezi (VIDEO)

Euro 2024/ Tifozët e Kombëtares parakalojnë autobusin e Serbisë, i tregojnë simbolet kuqezi (VIDEO)