Anti-informaliteti i vë drynin 'Iluminatium'/ Braçe: Zotëri pse nuk lëshon kupon kur restorantin e ke plot e përplot

TIRANE- Aksioni anti-informalitet mbyll 'Iluminatium' një nga restorantet më luksoze në afërsi të Tiranës. Zv. kryeministri Erion Braçe ka bërë të ditur lajmin teksa njofton se ky restorant u kap për herë të dytë pa dokumentuar transaksionet me kupon tatimor.

Ai ironizon pronarët e restorantit duke thënë se nuk mund të  fitosh duke marrë edhe pjesën e shtetit dhe duke shmangur lëshimin e kuponit edhe pse restoranti qëndron plot e përplot.

"Evazioni fiskal është pabarazi. Ky është super restoranti Iluminatium buze Erzenit, në juglindje te Tiranes, poshtë urës së “Peshkatarit”; U mbyll pa më parë. Inspektoret e tatimeve rajoni qendër, e gjeten per here te dyte pa dokumentuar transaksionet me kupon tatimor! Zotëri sipërmarrës, boll me paligjshmëri! Cdo fundjave e ke restorantin plot e përplot; Fiton ti qe cke me te, përse nuk pret fature tatimore e kupon tatimor?! Mire shtetit, po vetes perse i bën dëm?

Te kushton shume me lire te jesh i ligjshëm; Fiton vete e shlyen detyrimet ndaj shtetit. Vetëm kështu do jesh rehat e i qete ne sipërmarrjen tënde! Mos ju jep tundimit te superfitosh duke marre edhe pjesën e shtetit!",
shkruan Braçe.

Një ditë  më parë, Braçe njoftoi edhe mbylljen e The Code në kryeqytet, një prej bareve më të frekuentuara. Ndërsa nga ky aksion u gjobitën edhe dy nga clubet më të njohura Cavaliero dhe LoliPop. 

Aksioni anti-informalitet goditi përgjatë muajve të verës disa subjekte Vip, të cilët u hapën më pas me vendim gjykate. Kjo është edhe një nga arsyet pse socialistët kanë propozuar një ndryshim të ligjit, që nuk do të lejojë hapjen e tyre pa shlyer detyrimet tatimore.

Postimi i Erion Braçes

/d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento

Komente

 • Sandri: 21/10/2019 09:23

  Ky Valti qe komenton kaq bukur qenka taman GOMAR .Po si mendon ti more dallkauk nuk duhen paguar taksat ? Po te mos japesh faturen nik eshte vjedhje ? Te pelqen rrumpalla o i pa shkolle ,te pelqen te marresh nga shteti e te protestosh o zhgarravine ,por me pare duhet te paguash detyrimet o injorant

  Përgjigju
 • Beni: 20/10/2019 18:54

  Me pare ta hetojne se si e ka ngritur restorantin pastaj ti kontrollojne mos leshimin e fatures se shitjes se eshtu shume e lehte tashti dixhitalizimi i sistemit apo jo a ka biznese te fuqishme ne shqiperi qe e kane deklaruar origjinen e te ardhurave pataj qeveria te meret me qoftexhinjte cdo e keqe luftohet vetem me vote ne demokraci

  Përgjigju
 • valti: 20/10/2019 10:55

  ky xhuxhmaxhuxhi b*thq*r te ben dhe llogarine. ik o ku*ve vej gjoben aty dhe mbylle ha*en. faturen e mori era, sic do ju marre era dhe ju shum shum shpejt

  Përgjigju
  • Arbeni: 20/10/2019 12:23

   O ti rrot k* qe vjen era katundar 100km larg.... Ti paguajne taksat nje me nje se ndryshe do mbetet shqiperia vend numero o rryp!

 • Zhgenjim Total: 20/10/2019 10:54

  Siguroni uje e drita per bizneset pastaj kerkoni llogari. Se po e paguajme ujin per uje te pijshem dhe po marrim uje haleje, na ikin dritat me orar e pa orar. Me shume kemi investuar ne gjenerator e puse uji se sa ne biznes. Po te vij dhe biznesi ne dyert e zyrave tuaja dhe te vendosi sekuestro per mashtrimet qe i beni nga mengjesi ne darke?

  Përgjigju
  • Asd: 20/10/2019 16:43

   Shume dakort×

Lajmi i fundit

John

Amnistia fiskale, ekspertët: Rrezik pastrimi i parave