Antony Blinken i kërkon presidentit të Sirisë të lirojë gazetarin amerikan të rrëmbyer nëntë vjet më parë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, po negocion për të liruar një gazetar amerikan të rrëmbyer nëntë vjet më parë. Ai i ka kërkuar presidentit të Sirisë, Bashar al-Asad, që të përdorë fuqinë e tij për të siguruar lirimin e Austin Tice,

“Ne besojmë se Bashar al-Asad ka fuqi që të sigurojë lirimin e Austin. Unë personalisht jam i angazhuar për të kthyer në shtëpi të gjithë amerikanët që mbahen peng ose janë ndaluar padrejtësisht jashtë vendit”, tha Blinken përmes një deklarate.

Tice u zhduk pasi u arrestua në një pikë kontrolli pranë Damaskut më 14 gusht 2012. Ai ishte fotoreporter i pavarur që punonte për Agjencinë France-Presse, McClatchy Neës, The Washington Post, CBS dhe media tjera. Një muaj pas zhdukjes ai u shfaq me sy të lidhur duke u mbajtur nga një grup i paidentifikuar i njerëzve të armatosur. Që nga ajo kohë nuk ka më informacione për fatin e tij.

Uashingtoni ka bërë përpjekje të vazhdueshme për të izoluar Asadin. Forcat qeveritare të tij kanë rimarrë kontrollin e shumicës së territorit pas një lufte të përgjakshme civile.  Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha se Shtetet e Bashkuara po kërkojnë ndihmën e zyrtarëve sirianë për gjetjen e gazetarit Tice dhe amerikanëve të tjerë të zhdukur, por sa do mund të arrihet një gjë e tillë mbetet për t'u parë.

  • Sondazhi i ditës:

    Vetingu i politikanëve nga SPAK, mendoni se Basha po sfidon Berishën me këtë propozim?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë/ Kishin mbushur lokalin me xhetonë, arrestohet punonjësi, në kërkim pronari