Kokaina nga Ekuadori dhe grupet kriminale në Elbasan/ Ardi Veliu 'dush të ftohtë' drejtuesve: Këto 9 muaj ka rënë besimi te policia

ELBASAN-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka "zbarkuar" në Elbasan ku ka zhvilluar një takim me strukturat e larta të kësaj drejtori.

Burime nga mbledhja bëjnë me dije për gazetarin e Report Tv, Aldo Kozarja se Veliu ka folur me tone të ashpra, për shkak të pakënaqësisë së punës në disa sektorë në Drejtorinë e Elbasanit. Referuar po të njëjtave burime, mësohet se ai u ka kërkuar vartësve të tij që të intesifikojnë punën për të luftuar grupet kriminale si dhe atë kundër narkotikëve dhe korrupsionit, pasi sipas tij policia ka humbur besimin këto 9 muaj. 

Ky takim vjen pak ditë pasi u kap një sasi prej 137 kg kokainë në portin e Durrësit, ku u mësua se destinacioni final do të ishte qyteti i Fierit dhe Elbasanit. Dy grupe kriminale mjaft të fuqishme dhe me ndikim të madh në këto dy qytete, dyshohet se kishin porositur sasinë e kokainës nga Ekuadori.

Ndërkohë, në një hark kohor shumë të shkurtë, një tjetër sasi prej 617 kg e pastër u sekuestrua në Brazil, ku dyshohej se destinacion ishte pikërisht Shqipëria pasi në pakot e drogës që ishin futur në një kabinë të dyfishtë të një kamioni ishte shkruar “K.F. Elbasani”, stema e ekipit të futbollit të këtij qyteti, megjithatë një gjë e tillë u mohua nga vetë presidenti i klubit, Arben Laze.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarfia: Belind Këlliçi, tepër i vogël për një përgjegjësi kaq të madhe sa drejtimi i Tiranës

Fatos Tarfia: Belind Këlliçi, tepër i vogël për një përgjegjësi kaq të madhe sa drejtimi i Tiranës