Aktivistët e Haradinajt 'fusin' në arkivol premtimet e pambajtura të Kurtit...dhe ia cojnë në qeveri!

Kryeministrit Albin Kurti, i është vendosur sot një arkivol para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës i cili simbolizon, sipas organizatorëve të aktit, “varrosjen e premtimeve” të tij.

Kjo formë e protestës ndodhi pak minuta para se të fillonte seanca në Kuvendin e Kosovës e thirrur nga AAK-ja ku po diskutohet për taksën 100% të vendosur ndaj mallrave serbe.

Policia ndërhyri duke hequr arkivolin dhe arrestoi disa aktivistë të partisë së ish kryeministrit Ramush Haradinaj.

Kryetari i AAK’së, Haradinaj, thotë se janë arrestuar tre aktivistët e partisë së tij për shkak të një “aksioni simbolik” dhe se Kryeministri Albin Kurti po dëshmon shkelje flagrante të parimeve të tij të dikurshme.

“Dënoj ashpër aktin e arrestimit të aktivistëve të Aleancës së të rinjëve të AAK-së, Naim Ramizi, Musa Lekaj, dhe Edonis Kamberi, të cilët ishin duke realizuar një aksion simbolik kundër heqjes së taksës, para objektit të Qeverisë. Trajtimi policor i qytetarëve të ndershëm, vetëm pse ia kujtojnë Kryeministrit Kurti shkeljen flagrante të parimeve të dikurshme, është kundër frymës së Kushtetutës së Kosovës, dhe ligjeve në fuqi”, ka shkruar Haradinaj.

I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri në 15 vite burg për ata që thyejnë karantinën?

Komento

Komente

  • Meta: 02/03/2020 15:14

    Mos ndjell te keqen,pasi e ke mbarua arkivol dikush duhet te shtrihet ne te,Ata qe kane kaluar plumbat serb,siguriasht jo se jo. Kujdes, po shtrihet dikush nga "qarku" Juaj.

    Përgjigju