POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

I armatosur dhe lëvizte me 'Jaguar'-i, arrestohet i forti i Vlorës, i dënuar për vrasje/VIDEO

Një operacion policor i Vlorës i koduar “Stroke”, ka çuar në pranga një person për armëmbajtje pa leje, i cili lëvizte me një automjet luksoz tip "Jaguar"-i. Në prangat e policisë ka rënë 38 vjeçari Elton Gërdhuqi lindur në Vlorë dhe banues në Sarandë. Gjatë ndalimit nga policia, në automjetin "Jaguar" atij i është gjetur një armë zjarri.

I arrestuari ka qenë i dyshuar në vitin 2000 për një ngjarje kriminale të ndodhur në aksin nacional Fier-Vlorë, ku gjatë një grabitje mbeti i vdekur punonjësi i një pike karburanti. Në atë ngjarje mbeti viktimëXhezo Braka, punonjës në atë pikën e karburantit. Elton Gërdhuqi ka qenë dënuar me 16 vite burg nga Gjykata e Shkallës së Parë dhe e Apelit të Vlorës për vrasje, por ky dënim është rrëzuar nga Gjykata e Lartë, ndërsa autorësia e krimit i ka mbetur bashkëpunëtorit të Gërdhuqit, Dorian Vero i cili është dënuar me 20 vite burg.

Në cilësinë e provës materiale policia ka sekuestruar një automjet tip “Jaguar” dhe armën e zjarrit pistoletë.

Në pranga edhe një i dënuar për kultivim kanabisi
Gjithashtu, gjatë një njëjtit operacion, është arrestuar edhe Rigert Memaj, 29 vjeç, banues në Vlorë. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë me vendim nr.546 datë 25.09.2017, e ka dënuar këtë shtetas me 3 vite e 4 muaj burg për veprën penale ''Kultivimi bimëve narkotike''.

Materialet hetimore iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprat penale ''Kultivimi bimëve narkotike'' dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga nenet 284 dhe 278 të Kodit Penal.

Policia është e angazhuar maksimalisht për të përmbushur të gjitha detyrimet ligjore për të siguruar ambjente sa më të sigurta, veçanërisht përgjatë sezonit turistik, si dhe fton e nxit të gjithë shtetasit të cilët konstatojnë veprimtari antiligjore të telefonojnë në numrin pa pagesë 129 duke siguruar një reagim të shpejtë dhe të paanshëm.

/l.q.
Komento

Komente

 • Shunden-Bunden: 07/09/2018 18:56

  Vlora me te forte se BABALJA nuk ka nxjerre nonjeh.

  Përgjigju
 • Kafsha: 14/06/2018 19:46

  Koha e të “fortëve” ka marë fund! Policia të bëhet akoma më e fuqishme!

  Përgjigju
 • Cimi: 14/06/2018 00:47

  Po gon XHAFAJ e harruat ?

  Përgjigju
  • Babolja: 14/06/2018 16:22

   Jo se po kujtojme babalen tuaj o soj i shkerdhyer

 • Neandërtali: 13/06/2018 23:49

  Hahahahahaha

  Përgjigju
 • KANABISI: 13/06/2018 20:25

  PSE nuk eshte TAHIRI ME I FORTI I VLORES ?? SA TE FORTE KA VLORA ?? JANE KOZANOSTRA SHQIPETARE , TE MBESHTETUR NGA MAFIA E POLITIKES ( TAHIRAMETA).KA a edhe te TJERE PO NUK PO I PERMEND SE E MERR VESH PROKURORIA ARTA MARKU DHE I PRISH INVESTIGIMET .

  Përgjigju