Armenia bie në fund, Italia fiton me përmbysje dhe ruan ecurinë fantastike

Armenia bie në fund, Italia fiton me përmbysje dhe ruan ecurinë fantastike

Italia e Roberto Mancini-n nuk di të ndalet në këto eliminatore të kampionatit Europian. Edhe pse me vështirësi ‘axurrët’ kanë fituar me shifrat 1-3 kundër Armenisë, duke marrë tre pikët e pesta radhazi në po kaq ndeshje në grupin J.

Ndeshja në fakt nisi me një Armeni e cila imponoi një ritëm të frikshëm dhe nuk kaloi shumë para se të zhbllokonte rezultatin. Në minutën e 11 Karapetian goditi bukur në zonë nga një kënd I prirët duke mposhtur edhe portierin Donnarumma.

Pas këtij moment Italia dalëngadalë rriti ritmin dhe pas disa tentativave barazoi me Belotti-n në minutën e 28 që nuk e pati të vështirë të realizonte me portën e boshatisur. Pjesa e parë do të mbyllej më këto shifra, por para se skuadrat të shkonin për pushimin e zakonshëm në dhomat e zhveshjes autori i goli Karpetian la Armeninë me 10 futbollistë pas kartonit të dytë të verdhë.

Në fraksionin e dytë të lojës Italia nuk e pati aspak të lehtë, madje Armenia me 10 lojtarë rrezikoi në dy tre raste. Gjithsesi në minutën e 77 Pellegrini kaloi për herë të parë në avantazh Italinë në këtë ndeshje pas një krosimi të Bonucci-t. Më pas pati kohë edhe për një gol tjetër, të realizuar nga Belotti, por që u devijua edhe nga portieri vendas.

Në fund ajo që vlen është fitorja për Italinë, e cila ngjitet në kuotën e 15 pikëve duke krijuar një distancë siguria me vendin e dytë. Nga ana tjetër Armenia sheh veten ti ikin pikët nga duart, duke komlikuar ndjeshëm shanset për vendin e dytë.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’