Arratisje masive nga Rusia! Mobilizimi i pjesshëm ushtarak ka nisur! Qytetarët në frikë, fillojnë largimet! Radhë të gjata në pikat kufitare

Arratisje masive nga Rusia! Mobilizimi i pjesshëm ushtarak ka nisur! Qytetarët në frikë, fillojnë largimet! Radhë të gjata në pikat kufitare

Radhë të gjata makinash në kufirin Rsui-Finlandën, 21 shtator

Pasi Vladimir Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës në shkurt, Nadezhda i kërkoi djalit të saj të largohej nga vendi, nga frika se do të rekrutohej në ushtrinë ruse. Ai e shpërfilli këshillën e saj. Tani, disa ditë pasi presidenti rus njoftoi një mobilizim "të pjesshëm" për të shtuar deri në 300,000 burra në ushtri, ai po kërkon me dëshpërim një rrugëdalje përtej kufirit për të shmangur luftën kundër kushëririt të tij, i cili shërben në forcat e armatosura të Ukrainës.

“Kjo është një luftë e vëllait kundër vëllait. Djali im supozohet të shkojë në luftë kundër nipit tim,” tha Nadezhda, 64 vjeç, emrin e plotë të së cilës Financial Times ka zgjedhur të mos e zbulojë.

“Duket se ata do t'i marrin të gjithë. Të gjithë do të rrëmbehen nga rruga.”

Vendimi i Putinit për të forcuar ushtrinë ruse me rezervat e saj e ka sjellë luftën afër shtëpisë për njerëz të tillë si djali i Nadezhdës, i cili kishte arritur të vazhdonte kryesisht të jetonte si më parë për gjashtë muajt e parë të luftës.

Mijëra burra që po ikin nga Rusia po mbushin kufijtë e vendit në një përpjekje për t'i shpëtuar thirrjes ushtarake për luftën në Ukrainë. Kjo vjen pasi mobilizimi i pjesshëm i Rusisë filloi në disa rajone të vendit, veçanërisht në Kaukaz dhe Lindjen e Largët Ruse.

Radhë të gjata automjetesh u panë në radhë në pikat kufitare në Kazakistan, Gjeorgji dhe Mongoli. Imazhet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë automjete të rreshtuara në pikën e kontrollit Zemo Larsi/Verkhny Lars në kufirin Gjeorgji-Rusi gjatë natës së së mërkurës, sipas CNN.

Radha vazhdoi të rritet të enjten, me raportet që pretendonin se arrinte mbi pesë deri në gjashtë kilometra e gjatë. Rusët nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë në Gjeorgji. 

Përveç Gjeorgjisë, edhe kalimi kufitar në Mongoli dhe Kazakistan dëshmoi kaos teksa makinat u rreshtuan. Sipas autoriteteve Kazhak, ata nuk mund të kufizonin hyrjen e qytetarëve rusë në vend. 

Shumë po ikin edhe në Finlandën fqinje. Kryeministrja Sanna Marin ka thënë se vendi i saj do të ndërmarrë hapa për t'i dhënë fund turizmit dhe tranzitit rus përmes Finlandës.

 "Nëse situata e sigurisë në pikat kufitare vlerësohet se është përkeqësuar, zgjidhje të reja janë të mundshme për të kufizuar vizat, për shembull kufizimi i kalimeve kufitare nga Rusia në Finlandë," tha media perëndimore Marin.

Fluturimet jashtë Rusisë drejt destinacioneve pa viza gjithashtu dëshmuan një nxitim të madh dy ditët e fundit. Çmimet e biletave për në Stamboll dhe Beograd arritën kulmin menjëherë pas shpalljes së thirrjes ushtarake. 

Megjithatë, Kremlini i ka hedhur poshtë këto raporte, duke i quajtur ato "të ekzagjeruara".


Lajmi kryesor:

Zona ukrainase të pushtuara nga Rusia, Moska organizon sot referendume! Thirrja e Zelensky-it për rusët: Protestoni kundër mobilizimit për luftë


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: ‘Primaret’ e Berishës për të justifikuar dështimin e bashkimit

Mero Baze: ‘Primaret’ e Berishës për të justifikuar dështimin e bashkimit