Në pranga 31-vjeçari në Tiranë, si e mashtroi një italian nëpërmjet Call Center dhe i mori 108 mijë euro

Në pranga 31-vjeçari në Tiranë, si e mashtroi një italian nëpërmjet Call Center dhe i mori 108 mijë euro

Ende në vend po funksionojnë skemat e mashtrimit përmes Call Center ku shumë të huaj bien pre e investimeve të rreme në kriptomonedha apo Forex. Olti Ferhataj në Tiranë u arrestua pasi mashtroi një shtetas italian nëpërmjet Call Center duke i marrë 108 mijë euro. Në procedim penal janë vënë edhe tre bashkëpunëtorë të tij. Ky grup përmes një call center të paregjistruar në organet tatimore, u prezantohej shtetasve të huaj si agjent burse duke investuar në Kriptomonedha dhe Forex.

‘Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Programuesi”. Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë. Vihet në pranga një shtetas, për veprat penale "Mashtrimi", "Fshehja e të ardhurave", "Mospagimi i taksave dhe tatimeve" dhe "Punësimi i paligjshëm".

Procedohen penalisht 3 shtetas të tjerë. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar "Programuesi", si rezultat i të cilit u bë ndalimi i shtetasit: 

- O. F., 31 vjeç, banues në Tiranë.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se shtetasi O. F., nëpërmjet një call center-i të paregjistruar në organet tatimore, u prezantohej shtetasve të huaj si agjent burse që investonte në Kriptomonedha dhe Forex. Nëpërmjet këtij mashtrimi, ky shtetas ka përvetësuar nga një klient i huaj, shumën prej 108000 euro. Vijon puna për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie të kundërligjshme dhe identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në të. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.’- njofton policia.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Olti: 09/02/2022 17:28

  kan kap ndonje fakir qe nuk ka paguar gjoben...... ehuha ska shqiptar qe nuk e di si funksionon

  Përgjigju
 • Tirana: 09/02/2022 09:08

  Eshtë vete shteti në mes tyre Hajdeni shikoni tek rruga Sulejman Pasha çfarë bën një call center me bursën hajde .Turp për shtetin shqiptarë që i le dhe na prishin imazhin si Shtet.

  Përgjigju
  • adi: 09/02/2022 12:11

   ca imazhi? jemi vendi i fundit per ekonimi, per kunsum/fryme, uje ske drita ske, qeveri ske, papunesia ne shkalle maksimale. ca imazhi kemi ne sa vete jashte i thua jam shqiptar te shikojn shtremet. un kam 10 vjet ne gjermani i them jam italian sa here dal jashte (vec punes qe normale e din nga jam)

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Transformimi i Gëzim Çelës, ‘bosi i kokainës’ duket se i është nënshtruar operacioneve plastike

FOTO/ Transformimi i Gëzim Çelës, ‘bosi i kokainës’ duket se i është nënshtruar operacioneve plastike