Arrestohet ‘lordi i drogës’ në Paraguaj, hiqej si biznesmen por kishte dërguar 17 tonë kokainë në Evropës! I përfshirë edhe një shqiptar

Arrestohet ‘lordi i drogës’ në Paraguaj, hiqej si biznesmen por kishte dërguar 17 tonë kokainë në Evropës! I përfshirë edhe një shqiptar

I arrestuari Rodrigo Alvarenga Paredes

Në një operacion ndërkombëtar që përfshinte procedura të njëkohshme në Brazil, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Paraguaj, një prej trafikantëve më të mëdhenj të kokainës është arrestuar nga forcat paraguajane.  I arrestuari është Rodrigo Alvarenga Paredes (36 vjeç). Sipas hetimeve, ‘Zot’ i drogës mbante një profil të lartë nën figurën e një biznesmeni në fushën financiare dhe bujqësore dhe është përgjegjës për dërgimin e 17 tonëve kokainë në Evropë, drogë të cilën ia shpërndante një shqiptar në kontinentin e vjetër. 

Arrestimi i tij ndodh në kuadër të operacionit Hinterland, i cili nënkuptonte dy vjet hetim dhe 534 masa gjyqësore, duke përfshirë urdhër-arreste, kërkim dhe arrestime në Brazil, Paraguaj dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, përveç bllokimit të llogarive dhe sekuestrimin e aseteve.

Operacioni pati gjithashtu mbështetjen e Europol UROPOL dhe të Ardhurave Federale të Brazilit, raportuar nga Sekretariati Kombëtar i Antidrogës në Paraguaj. Procedurat e këtij mega-operacioni ndërkombëtar u fokusuan në Asunción, Paraguaj; Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná, Amazonas dhe Rondônia, nga Brazili, dhe gjithashtu në Dubai, nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Gjatë periudhës së hetimit, organizata e trafikut të drogës e përbërë nga Alvarenga ka kryer transaksione prej më shumë se 700 milionë dollarësh.

Operacioni Hinterland vendos Rodrigo Alvarenga Paredes si një nga drejtuesit e organizatës së drogës në Paraguaj. Sipas autoriteteve paraguajane  Alvarenga është një trafikant i madh droge dhe pastrues parash. Ai  u arrestua teksa doli nga një hangar privat në Luque dhe më pas prokurori Giovanni Grisetti, nga Njësia e Specializuar në Luftën kundër Krimit të Organizuar, bastisi rezidencën e tij luksoze të vendosur në lagjen Los Laureles të Asunción.

Gjithashtu, ajo do të ishte përgjegjëse për pastrimin e aseteve nga aktiviteti në fjalë nëpërmjet pjesëmarrjes aktive në shoqëri të ndryshme në fusha të ndryshme. Hetimi që shkaktoi operacionin Hinterland filloi në mars 2021, pas një sekuestrimi prej 316 kilogramësh kokainë që ndodhi në Hamburg të Gjermanisë. Pas konfiskimit të drogës, u identifikua një furnizues me kombësi paraguajane, i cili po merrte kokainën e prodhuar në Bolivi dhe vende të tjera dhe po hynte në Brazil përmes Ponta Pora.

Droga më pas transportohej me kamionë në Santa Catarina dhe Río Grande do Sul, ku ngarkesat ruheshin në kompanitë e organizatës kriminale pranë porteve të Río Grande dhe Itajai. Nga atje ngarkesat u kontaminuan në dërgesa të ligjshme në bashkëpunim me menaxherët e logjistikës për t'u dërguar në kontinentin evropian. Që nga ardhja në kontinentin e vjetër, një shtetas me origjinë shqiptare ishte përgjegjës për shpërndarjen në vende të ndryshme të rajonit.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Bogdani në Report Tv: PD ka nevojë për rinovim dhe riformim, duhet lider i ri! Berisha e Basha, njerëz që s'kanë lënë gjë pa thënë për njëri-tjetrin

Bogdani në Report Tv: PD ka nevojë për rinovim dhe riformim, duhet lider i ri! Berisha e Basha, njerëz që s'kanë lënë gjë pa thënë për njëri-tjetrin