Arrestohet vajza e aleatit historik të Messina Denaros, mësuesja e shkollës fillore në Itali i siguronte nevojat e përditshme bosit të mafies

Arrestohet vajza e aleatit historik të Messina Denaros, mësuesja e shkollës fillore në Itali i siguronte nevojat e përditshme bosit të mafies

Bashkëpunëtorja e Denaros, Laura Bonafede

ITALI- Hetimet e thelluara italiane kanë arritur të bien në gjurmët e ‘tarafit’ që mbronte bosin e mafies italiane, Matteo Messina Denaro. Ndër ta, ishte edhe një mësuese e cila është njëkohësisht vajza e bosit të mafies të Campobello di Mazara, aleatit historik të Denaros. Ajo u kap në një supermarket dhe u dallua nga kamerat e sigurisë.

Vetëm disa nga të dhënat e bëjnë Laura Bonafede, mësuese e shkollës fillore, një nga figurat kryesore në rrjetin e mbështetësve të ish-aguliçes së kuqe të Cosa nostra. Carabinieri del Ros e arrestoi atë mëngjesin e sotëm për ndihmë dhe nxitje dhe prokurim të moszbatimit të dënimeve të rënduara me metodën mafioze.

E rritur në kultin e bosit mafioz të Castelvetrano, e lidhur me të nga një marrëdhënie shumë e ngushtë sentimentale, mbrojti të arratisurin e tij që nga viti 1997, kur Matteo jetonte ende i fshehur me të atin, Don Ciccio Messina Denaro.

Mësuesja u pezullua nga detyra. Ajo është njëkohësisht gruaja e vrasësit Salvatore Gentile, i cili vuan dënimin me burgim të përjetshëm për dy vrasje të kryera me urdhër të Messina Denaros.

I gjithë operacioni u zhvillua pas polemikave që shpërthyen pas përhapjes së lajmeve të para për marrëdhënien e tij me bosin mafioz, mësuesja u dyshua si strumbullari rreth të cilit rrotullohej e gjithë periudha e klandestinitetit të kumbarit. Ajo i siguronte nevojat e përditshme bosit të mafies i cili ishte shtruar në një spital në një provincë për problemet me shëndetin.

Para saj u arrestua kushëriri i saj Andrea, topografi që huazoi identitetin e përdorur nga shefi për t'iu nënshtruar trajtimit të kancerit, kushëriri tjetër, i quajtur gjithashtu Andrea, punonjësi i bashkisë që bleu qindra receta mjekësore në Messina Denaro, Emanuele Bonafede gjithashtu arrestohet një nga kumbarët së bashku me gruan e tij. Një familje e tërë e përkushtuar për kujdesin dhe mbrojtjen e shefit.

Kumbari i mafies siçiliane ra në pranga më 16 janar. Kapja e tij është historike pasi policisë italiane iu deshën plot 30 vite për të rënë në gjurmët e tij. E veçanta e arrestimit të tij është se përkon me të njëjtën datë me kapjen e Toto Riinës, gjithashtu 3 dekada më parë. Matteo Messina Denaro, zëvendësuesi i Toto Riinës, autor i mijëra masakrave, u gjet në një klinikë private në Palermo, ku kurohej nga tumori.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tragjedi në Greqi, ndërron jetë 50-vjeçarja shqiptare, pritet nga makineria e mishit! Ngjarja në sy të vajzës së saj

Tragjedi në Greqi, ndërron jetë 50-vjeçarja shqiptare, pritet nga makineria e mishit! Ngjarja në sy të vajzës së saj