Arsimi/ Basha: 100% bursë për familjet me më pak se 60 mijë lekë në muaj! Punësim 10 mijë ekselentë

1572884917_basha1.jpg

Një nga pikat ku është ndalur të flasë kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka qenë arsimi. Përpara të rinjve të Elbasani, Basha ka prezantuar planin e PD-së lidhur me arsimin, për të cilën theksoi se është krejtësisht ndryshe nga ajo që po zbatohet aktualisht nga qeveria Rama. Së pari, Basha në takimin e tij, të ngjashëm me një takim elektoral edhe pse nuk është periudhë fushatë zgjedhore, Basha premtoi se çdo student që vjen nga një familje nën 60 mijë do të përfitojë 100% bursë, e ndërsa u ndal të fliste edhe për punësimin e të rinjve.

"Çdo student me të ardhura të ulëta do të përfitojë 100 bursë. Kush ka të ardhura mbi 640 mijë lek në muaj, bursë 50 %. Studenti do të ketë një trajektore të qartë për orientimin që ka marrë, modeli i dyfishtë. Praktikë- punë dhe 10 mijë më të mirë do të kenë stazh të paguar nga shtetit. Paguan nga buxheti i shtetit. Modernizimi i universiteteve, sjellja e pedagogëve më të mirë. Ky është plani i cili është në kontradiktë të plotë me lajmet që vijnë nga Elbasani, ku janë mbyllur 12 degë", tha Basha.


Lajmi kryesor:

Strategjia e re! Basha tur nëpër Shqipëri/ Studentja nga Librazhdi: S'kam lidhje me mashtruesin klasik Balla, na degjeneroi zonën


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet t'i përgjigjen shqiptarët thirrjes së Ilir Metës për protestë më 2 mars?