Arsimi profesional,Veliaj:Ta rilindim
ka kërkesë tregu e sipërmarrjet

Arsimi profesional,Veliaj:Ta rilindim<br />ka kërkesë tregu e sipërmarrjet
Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Erion Veiaj vazhdon të shtyjë të rinjtë që të ndjekin arsimin profesional, pasi sipas tij ka ardhur koha që arsimi profesional të rilindë në funksion të kërkesës së tregut të punës dhe sipërmarrjeve.

Ministri inspektoi një shkollë të re të mesme profesionale “At Gjon Fausti” në Zadrimë, e cila do të hapë për herë të parë dyert në 15 shtator.  Veliaj tha  vlerësoi se shkolla bujqësore profesionale është një shkollë elitare, e cila synon të ndihmojë sipërmarrjen e Zadrimës me profesionistë të vërtetë në fushën e bujqësisë, kulinarisë dhe agroturizëm.  

“Kjo shkollë është një shembull i mirë për prindërit që duan të investojnë për jetën dhe të ardhmen e fëmijëve të tyre. Ajo nuk është një shkollë ‘shumë e për lumë’, por do t’i ngjajë shkollës austriake elitare në Tiranë, ku do të pranojmë një numër të kufizuar nxënësish me mesatare të lartë, pasi duam t’i kthejmë lavdinë e dikurshme arsimit profesional”, deklaroi Veliaj.

Sipas ministrit gjatë këtij viti shkollor, do t’i jepet fund kulturës së të bërit mësim vetëm në klasa të mbyllura.

“Tridhjetë përqind të kohës së mësimit, nxënësit do ta kalojnë pranë një biznesi në fushën përkatëse, ndërsa mësuesi do ta ndjekë gjatë praktikës në vendin e punës. Kështu, do të imitojmë suksesin e shkollave profesionale në Gjermani, Zvicër dhe Austri”, tha ministri Veliaj.


Redaksia Online
(g.f/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’