‘Art trashëgimi’, ekspozohen 74 punime artistike në Apoloni! Parku i Apolonisë, destinacioni i preferuar i të huajve

74 punime artistike në grafikë, janë përmbledhur në një ekspozitë nën emrin “Art Trashëgimi” me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve në parkun Arkeologjik të Apolonisë. 

Një punë kërkimore në 21 qytete, ekspozita është realizuar nga arkeologu Dritan  Çoku e cila ka në fokus jo vetëm studimin shkencor, por edhe promovimin e trashëgimisë kulturore .

“Është një punë kërkimore 14 vjeçare, mbi këtë vepër me karakter publik e cila është e pandashme me historinë e qyteve dhe jetës qytetare në trojet tona, Janë një holumtim dhe një kërkim e dokumentim i kullave të sahatit në 52 qytete të tilla”, Dritan Çoku, arkeolog, autori i ekspozitës

Për Drejtoreshën e Parkut të Apolonisë, Ornela Dyrmishaj aktivitete të tilla janë të rëndësishme për të promovuar turizmin dhe diversitetin kulturor të vendit.

”Ne ndryshe nga vitet e tjera kemi menduar të organizojmë një ekspozitë e cila ka në fokus jo vetëm monumentet dhe trashëgiminë kulture por edhe studimin shkencor”, tha Drejtoresha e Parkut të Apolonisë, Ornela Dyrmishaj.

“Është hera e dytë për mua që vij në Shqipëri. Është shumë e rëndësishme për ne austriakët të vijmë këtu pasi Shqipëria është një destanicion I mirë. Mendoj se vendi juaj ka një potencial të madh për turizimin, sidomos pas investimeve të shumta që janë bërë, në infrastrukturë si në rrugë në hotele dhe restaurimin e monumenteve të kulturës si kisha etj dhe ky është një shans i mirë për ne”, tha turisti austriak.  

Ky vit shënoi përvjetorin e 45 të Ditës Ndërkombëtare të Muzeve. Me nisjen e sezonit veror Parku Kombëtar i Apolonisë ka tërhequr vëmendjen e shumë vizitorëve të huaj dhe vendas.

J.GJ./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Shijaku drejt përmirësimit të furnizimit me ujë