Sali, krimi dhe korrupsioni nuk luftohet me llogje pazari

Sali, krimi dhe korrupsioni nuk luftohet me llogje pazari

SPAK

Krimi në Shqipëri herë merr “krahë” dhe shpesh po merr goditje fatale. Në rastin më të fundit, SPAK-u, ka vepruar si një strukturë e specializuar.

Ka hetuar, ka mbledhur prova, dhe ka goditur. Kështu vepron çdo strukturë hetimore dinjitoze në botë. Brënda 24 orëve, u arrestuan elementë kriminalë, pasi ishin zbërthyer në procese hetimore “të penduarit”, edhe ata me të shkuar kriminale. Krimi në Shqipëri, në fakt ka marrë përmasa të frikshme, ndaj dhe goditja e tij mbetet prioritet.

Elementin kriminal, e gjejmë në periferi, në qendra qytetesh, në biznese, në zyra shteti, duke tentuar të shtrijnë influencat e tyre. Këto tentakula duhen prerë me rreptësinë më të madhe, në rast se nuk duam që krimi të zaptojë shtetin. SPAK-u meriton mirënjohje dhe respekt, pasi edhe pse në fund të ditës po bën detyrën sipas ligjit, ajo strukturë ndodhet pothuajse çdo ditë nën presionin e politikës. Nuk ka asnjë kuptim të futesh në “hesapet” e drejtësisë, nuk ndodh në asnjë vend të botës që politika të këshillojë, madje të udhëzojë strukturën më të specializuar të hetimit ndaj krimit dhe korrupsionit, siç ndodh në Shqipëri.

Personalisht nuk e përjashtoj ndikimin e politikës edhe në sistemin e drejtësisë, por në rastin e SPAK-ut, mendoj se kjo gjë nuk po ndodh. Ajo që konstatoj mbetet lufta dhe beteja absurde ndaj SPAK-ut, e asaj pjese të politikës që nuk e di pse e quajmë akoma “opozitë”. Beteja e asaj partie të shpartalluar, e asaj force politike e rikthyer tek “xhaketa e vjetër”, është me çdo strukturë që lufton krimin, korrupsionin, me çdo ministri që investon, me çdo projekt që zbatohet dhe që zhvillon vendin, biznesin, turizmin, etj. Drejtësia e re sot, sulmet më të paprecedenta, i ka pikërisht nga opozitaristët e shpartalluar. Çdo aksion i SPAK-ut, i Policisë Shtetit dhe çdo fletë-arresti për elementët kriminalë, merr aludime absurde dhe kundërshtitë e Sali Berishës, Flamur Nokës, dhe atyre që urdhërohen të shkojnë në studio dhe portale për të hedhur baltë mbi betejën e drejtësisë me krimin dhe korrupsionin. Dalin dhe japin leksione,se si “luftohet krimi dhe korrupsioni” ata që shkatërruan shtetin, që hapën depot e armatimit dhe municioneve, ata që ngritën bandat dhe kontrollonin kontrabandën dhe korrupsionin në dogana, porte dhe aeroporte, ata që ngritën celulat e korrupsionit në zyrat e shtetit dhe që u pasuruan në miliona euro dhe dollarë. Japin “leksione drejtësie”, ish-lideri historik i një partie që vrau në Gërdec, Bulevard, dhe që përgjaku fushatën elektorale në Elbasan. Kjo është tallje me shtetin, ligjin, dhe strukturat e reja të drejtësisë. Japin “leksione drejtësie” ata që kishin 2 mijë lekësha në xhep kur afroheshin tek selia e Partisë Demokratike, dhe që sot njohin vetëm eurot dhe dollarët. Kjo është qesharake, e turpshme dhe kriminale. SPAK-u, duhet të mos mbyllë asnjë dosje,nuk duhet të mos mbyllë as “sy dhe veshë” tek merr informacione nga media dhe rrugët e tjera investiguese për ata që mbushën thasët me miliona euro dhe kanë të hipotekuara vila, pallate dhe resorte, por të nisë procesin hetimor.

Krimin nuk mund ta luftojë një parti e shpartalluar, as edhe një grup politikanësh të korruptuar dhe zhytur në afera të pista. Krimin nuk mund ta luftosh me llogje pazari , si të ishe duke bërë hesapin e ndonjë tenderi për të marrë 40 per qindëshin. SPAK-ut dhe ndokujt tjetër, nuk mund ti kundërvihesh duke menduar se je akoma në kohën e “xhupzinjve”, që merrnin urdhëra nga selia për të zhdëpur në dru ndonjë kundërshtar të shefit të madh. Zoti Berisha, krimin e luftojnë sot strukturat e specializuara, njerëzit e motivuar, dhe institucionet ligjore, dhe jo kontigjentet e Plepave që mbushën ministritë, gjykatat dhe prokuroritë në kohën tënde. Ajo kohë mbaroi Sali, pasi Vetting-u, i flaku jashtë rradhëve të drejtësisë, ata që mbyllnin dosjet e krimit vrasjes për 100 mijë euro, apo bënin pronar në bregdet, gardistin analfabet me 4 klasë.

S.C/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Spin Doctori kampion i krimit shqiptar!: 24/05/2022 18:43

  Te gjitha keto qendrojne,por vetem nje gje nuk kuptoj: Perse Kraja nuk guxon te hape ndonje nga dosjet e Berishes dhe di vetem te ngjalle zerin kur degjon ndonje kritike ,me te drejte nga Rama?Ku eshte ganxha qe e ka kapur ne b... Padroni Krajen?!

  Përgjigju
  • Albana: 28/05/2022 18:04

   SALIU ESHT I PARI PER NE BURG DO ISHTE LAR NJE HALE DHE TE TERHIQTE KRMBEN ZVARR DHE PER TE TJERET.

  • O spini: 25/05/2022 01:09

   Pse mendoni se nuk ka hetim per Salen? Ka ore si nuk ka. Madje eshte ne pergjim 24×24! Por problemi eshte se skane prova. Ndryshe nga Rama. Ku Provat i ke ne pazar, 200 lek kilja, me lite se qeper. Leri meroistet si ky Ajazi. Ata hane buke me te shkruar per Saline. Mos i merr ne qafe.

  • Erioni: 24/05/2022 20:45

   E ke qa zanotin ajazo Sala mbolli krimin ketu

 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi për Report Tv: Përgëzime Shqipërisë për arritjet në diplomacinë ndërkombëtare! Vijojmë punë për anëtarësimin në BE

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi për Report Tv: Përgëzime Shqipërisë për arritjet në diplomacinë ndërkombëtare! Vijojmë punë për anëtarësimin në BE