Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mbledh udhëheqësit nga mbarë bota

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mbledh udhëheqësit nga mbarë bota

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mbledh këtë javë udhëheqësit botërorë në Nju Jork. Takimet e së hënës do të përqendrohen në përshpejtimin e përpjekjeve për të arritur synimet e zhvillimit në mbarë botën.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha përpara sesionit të së hënës se vetëm 15% e 17 Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm janë në rrugën e duhur për t'u arritur deri në vitin 2030.

Ai u bëri thirrje qeverive, bizneseve, aktivistëve, shoqërisë civile dhe të rinjve për ide ambicioze, ndërsa shtoi se është koha për ndryshime rrënjësore.

Ndër objektivat janë edhe dhënia fund e varfërisë, urisë, sigurimi i qasjes tek energjia e përballueshme, marrja e veprimeve urgjente për të luftuar ndryshimet klimatike dhe nxitja e barazisë gjinore.

Një raport i publikuar në korrik tregonte se ndikimet e krizës klimatike, efektet e vazhdueshme të pandemisë COVID-19, lufta në Ukrainë dhe një ekonomi e dobët globale kanë dëmtuar përparimet drejt arritjes së objektivave të zhvillimit./VOA

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

‘Në Librari’/ 'Burgu i shëndetit', libri që 'shpëton' jetë! 'Zgjohu kërshëri' nga Valbona Banka! “Djali, urithi, dhelparani dhe kali”, fitoi 'Oscar' si film!

‘Në Librari’/ 'Burgu i shëndetit', libri që 'shpëton' jetë! 'Zgjohu kërshëri' nga Valbona Banka! “Djali, urithi, dhelparani dhe kali”, fitoi 'Oscar' si film!