Asteroidi ‘Apophis’ mund të godasë Tokën, përplasja vdekjeprurëse mund të ndodhë në vitin 2068

Sipas “The Sun”, Apophis, perëndia egjiptiane e kaosit dhe errësirës, mund të përplaset me Tokën. Asteroidi vrastar do të kalojë disa herë pranë tokës gjatë këtij shekulli, por kalimi më i rrezikshëm i tij do të jetë në vitin 2068.

Shkencëtarët rusë mendojnë se “Apophis”, emri i plotë “Apophis 99942”, mund të godasë tokën me shpejtësi 15,000 milje në orë. Ata janë të bindur se përplasja vdekjeprurëse e asteroidit do të ndodhë në vitin 2068. Megjithatë ende nuk është koha për panik. Sipas Nasa-s, “Apophis” ka mundësi 1 në 250.000 të përplaset me planetin tonë.

“Apophis” me diameter 370m është një prej atyre trupave qiellorë që kanë tërhequr interes publik qëkurse u zbulua në vitin 2004. Teknikat kompjuterike të përditësuara dhe të dhënat e reja, tregojnë mundësinë e një takimi me Tokën ndoshta dhe më herët, në 13 prill të vitit 2036. Shkëmbi i madh hapësinor, në vitin 2029 do të kalojë serish në më pak se një të dhjetën e distancës mes Tokës dhe Hënës, më afër se disa prej satelitëve tanë.

NASA fillimisht ka vlerësuar se energjia që “Apophis” do të lëshojë mbi tokë në rast impakti, është e barabartë me 1480 megaton, 114,000 herë me shumë se energjia e derivuar nga “Little Boy”, bomba atomike e lëshuar mbi Hiroshima. Astrofizikan në Universitetin e Belfastit, vlerësojnë se një sulm asteroid mbi tokë, është vetëm çështje kohe.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Autonomia spitalore, Duma nga Kuvendi: Pse qytetarët duhet të paguajnë për vizitat në spitalin publik, si do e konkurroni privatin

Autonomia spitalore, Duma nga Kuvendi: Pse qytetarët duhet të paguajnë për vizitat në spitalin publik, si do e konkurroni privatin