Aukus: Kina denoncon paktin SHBA-MB-Australi si të papërgjegjshëm

Kina ka kritikuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar atë si "jashtëzakonisht të papërgjegjshëm" dhe "me mendje të ngushtë".

Marrëveshja do të bëjë që SHBA dhe Britania e Madhe t'i japin Australisë teknologjinë për të ndërtuar nëndetëse me energji bërthamore për herë të parë.

Ajo po shihet gjerësisht si një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Kinës në Detin e kontestuar të Kinës Jugore.

Rajoni ka qenë një pikë ndezjeje për vite me radhë dhe tensionet atje mbeten të larta.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha se aleanca rrezikon "të dëmtojë rëndë paqen rajonale ... dhe të intensifikojë garën e armatimit"

Ai kritikoi atë që ai e quajti "mentaliteti i vjetëruar i Luftës së Ftohtë ..." dhe paralajmëroi se të tre vendet "po dëmtojnë interesat e tyre".

Partneriteti i ri, nën emrin Aukus, u njoftua në një konferencë të përbashkët virtuale për shtyp midis Presidentit amerikan Joe Biden, kryeministrit britanik Boris Johnson dhe homologut të tij australian Scott Morrison të mërkurën në mbrëmje dhe të enjten në mëngjes.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha e Basha aq shumë e ‘duan’ PD sa po e ‘mbysin’! Vetëm largimi i tyre e shpëton