Australi/ Pylli 180-vjeçar një pasuri botërore i mbrojtur nga UNESCO

Vendi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO është mbi 180 milion vjet i vjetër dhe ka qenë shtëpia e brezave të njerëzve aborigjenë.

Daintree kufizohet me Reefin e Madh Pengesë dhe është një nga tërheqjet kryesore turistike të Australisë.

Pylli australian është  i famshëm për ekosistemin e tij të lashtë dhe bukurinë e thyer, natyrore që përfshin pamjet pyjore, lumenjtë e egër, ujëvarat, grykat dhe plazhet me rërë të bardhë.

Duke i dhënë pronësinë zyrtare popullit Lindor Kuku Yalanji të Mërkurën, qeveria Queensland njohu "një nga kulturat më të vjetra të gjalla në botë".

"Kjo marrëveshje njeh të drejtën e tyre për të zotëruar dhe menaxhuar vendin e tyre, për të mbrojtur kulturën e tyre dhe për ta ndarë atë me vizitorët ndërsa bëhen udhëheqës në industrinë e turizmit," tha Ministri i Mjedisit Meaghan Scanlon në një deklaratë.

"Njerëzit Bama përtej tropikëve të lagësht kanë jetuar vazhdimisht brenda pyjeve të shiut. Kjo në vetvete është diçka që është mjaft unike për listën e trashëgimisë botërore.

Marrëveshja merr të dy anët e pyllit të Mossman Gorge dhe Cape Tribulation.

Rajoni Daintree arriti në listën e Trashëgimisë Botërore në 1988, pas një fushate në Canberra për të kundërshtuar prerjet dhe pastrimin bujqësor të miratuar nga qeveria e atëhershme e shtetit.

UNESCO e njeh atë si një vend "jashtëzakonisht të rëndësishëm" të biodiversitetit të pasur dhe unik, me mbi 3.000 lloje bimësh, 107 gjitarë, 368 zogj dhe 113 specie zvarranikësh.

Zona është gjithashtu zona më e madhe e tokës në Australi që ka vazhduar vazhdimisht si një pyll shiu.

Daintree përmban reliket e pyjeve të mëdha Gondwanan që mbuluan Australinë dhe pjesë të Antarktidës para se kontinentet të ndaheshin 50 deri në 100 milion vjet më parë.

Si i tillë, pylli i shiut "paraqet një regjistrim të pashembullt të proceseve ekologjike dhe evolucionare që formuan florën dhe faunën e Australisë", thotë UNESCO.

"Flora e saj e gjallë, me përqendrimin më të lartë të taksoneve primitive, arkaike dhe relike të njohura, është homologu më i afërt i ditëve moderne për pyjet Gondwanan," thotë organi i OKB-së.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Pritet një ditë interesante në dashuri...mësoni horoskopin për sot