Australia heq ndalimin e udhëtimit jashtë vendit pas 18 muajve bllokim

Australia heq ndalimin e udhëtimit jashtë vendit pas 18 muajve bllokim

Australia heq ndalimin e qytetarëve për të udhëtuar jashtë vendit pa autorizim, të vendosur 18 muaj më parë për shkak të koronavirusit.

Mësohet se deri në fund të vitit do të hapë kufijtë për punëtorët e kualifikuar dhe studentët e huaj.

Ky vendim i shpallur nga Ministria e Shëndetësisë dhe e Brendshme e Australisë, vjen ku përqindja e të rriturve që kanë përfunduar kursin e vaksinimit i afrohet objektivit prej 80 për qind.

Autoritetet kanë paralajmëruar udhëtimin me Singaporin. Fluturimet e Qantas drejt qytet-shtetit pritet të rifillojnë më 22 nëntor.

Për gati 600 ditë, fluturime të panumërta ndërkombëtare u bllokuan dhe shumë pak australianë u lejuan të largoheshin nga vendi.

Shumë familje janë ndarë në kontinente të ndryshme, dhjetëra qytetarë kanë mbetur të bllokuar jashtë vendit dhe të huajt që banojnë në Australi nuk kanë mundur, gjatë gjithë kësaj kohe, të shohin miq apo të afërm.

Ndërkohë, Australia ka autorizuar administrimin e një doze të tretë përforcuese të vaksinave për të gjithë personat mbi 18 vjeç nga fillimi i nëntorit.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit