POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Australia po vuan nga i nxehti/ kafshët nuk i shpëtojnë dot

kafshë të ngordhura nga i nxehti në Australi

Teksa në vendin tonë temperaturat jan të ftohta me borë, shi e ngrica në pjesën tjetër të globit në Australi temperaturat e larta po shkaktojnë probleme të mëdha në të gjithë vendin.

Temperaturat në Australi kanë arritur mbi 46 gradë celsius. Autoritetet vendore kanë gjetur mbi dhjetra kafshë të ngodhura për shkak të dehidrimit dhe tharja e burimeve të ujit.Raportohet se në afërsi të qytetit Alis Springs mbi 90 kuaj të egër e miliona peshq kanë ngordhur si pasojë e temperaturave të larta. dhe tharjes së burimeve të ujit.


Australia po përballet me motin më të nxehtë gjatë 80 viteve të fundit. Temperaturat kanë qenë mbi 40 gradë celcius për disa dit rresht. Autoritetet i kanë bërë thirrje njerzve që mos të dalin nga shtëpitë e tyre sepse mund të rrezikojn nga i nxehti. 

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento