Austria synon heqjen e të gjitha kufizimeve për COVID-19, ligji për lehtësimin e masave hyn në fuqi më 16 prill

Austria synon heqjen e të gjitha kufizimeve për COVID-19, ligji për lehtësimin e masave hyn në fuqi më 16 prill

Foto ilustruese

Austria do të lehtësojë rregullat e saj për COVID-19 pas uljes së rasteve pozitive dhe uljes së numrit të personave që mjekoheshin në spital.

"Tani situata është lehtësuar ndjeshëm," tha ministri i Shëndetësisë, Johannes Rauch. Masat e lehtësuar do të hyjnë në fuqi më 16 prill do të hyjnë në fuqi të shtunën dhe do të zbatohen deri më 8 korrik. Ministri austriak i Shëndetësisë, Johannes Rauch, ka thënë se Austria synon të heqë të gjitha kufizimet për koronavirus brenda këtij viti.

Sipas tij, vala aktuale e pandemisë në Kinë nuk përbën rrezik të madh në Austri.

“Ne kemi marrë të gjitha masat e nevojshme. Nuk shoh shenja të kërcënimit në këtë moment”, shtoi ai.

Ndonëse ministri austriak ka thënë se nuk pret zhdukje të virusit, ka përmendur se Austria është e përgatitur.

“Ne kemi vaksina, kemi ilaçe, jemi duke vëzhguar variantet”, sqaroi ai opinionin publik.

Mbajtja e maskave nuk do të jetë më e nevojshme për sektorin e kulturës dhe tregtisë. Sidoqoftë, maska ​​FFP2 do të kërkohet ende në transportin publik, në dyqanet ushqimore, zyrat e mjekëve dhe farmacitë. E njëjta gjë vlen edhe për shtëpitë e të moshuarve dhe spitalet, dhe njerëzit që hyjnë në to duhet ose të vaksinohen, të jenë shëruar nga virusi ose të kenë rezultuar negativ.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij