Autoritetet ushatarake ukrainase: Nuk kemi informacione për të konfirmuar nëse Irani ka furnizuar me raketa Moskën

Autoritetet ushatarake ukrainase: Nuk kemi informacione për të konfirmuar nëse Irani ka furnizuar me raketa Moskën

1668584055_raketa.jpg

Autoritetet ushtarake të Ukrainës thanë se aktualisht nuk kanë informacion që vërteton se Irani i ka furnizuar Rusisë me raketa gjatë konfliktit. 

Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Yuri Ignat, megjithatë duke paralajmëruar se duhet përgatitur “për çdo gjë”, edhe në rast se këto raketa balistike iraniane shfaqen në Rusi.

 "Ne kemi parë karakteristikat e tyre, ne kemi parë se nga mund të godasin ata, prandaj ne kemi nevojë për armë me rreze të gjatë që mund të arrijnë atje ku janë. Si mjet i fundit, mund të jetë e nevojshme të luftoni”, tha Ignat për televizionin shtetëror ukrainas, duke shtuar se ai shpreson që vendet e NATO-s dhe Izraeli të arrijnë një marrëveshje për të furnizuar më shumë armë në Ukrainë dhe për të kundërshtuar kërcënimet që vijnë nga Rusia. 

“Ky do të ishte një lajm i mirë për ne”, shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Ne nuk synojmë ndryshimin e regjimit në Kiev! Sulmet përreth centralit bërthamor në Zapozrizhzhia, pajisjet kryesore qendrore të padëmtuara


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ ‘Çmenden’ tifozët kuqezi, ja si festohet goli i Bajramit në Fan Zone

VIDEOLAJM/ ‘Çmenden’ tifozët kuqezi, ja si festohet goli i Bajramit në Fan Zone