Avioni peshon shumë, 6  pasagjerë zbresin në tokë! Marrin nga 250 euro shërblim! Kompania: Ishin 700 kg më tepër

Avioni peshon shumë, 6  pasagjerë zbresin në tokë! Marrin nga 250 euro shërblim! Kompania: Ishin 700 kg më tepër

Avioni i linjës

Erërat e forta dhe një aeroport që iu nënshtrua kufizimeve të ndryshme, bënë që ekuipazhi i një avioni t'u kërkonte disa pasagjerëve që ndodheshin tashmë në bord të zbrisnin vullnetarisht dhe në këmbim të 250 eurove si dëmshpërblim për të "lehtësuar" avionin dhe për të qenë në gjendje të ngriheshin të sigurt.

Ndodhi të enjten më 9 mars në avionin që po transportonte disa gazetarë italianë dhe tifozë të Milanit që ktheheshin nga ndeshja e Champions League kundër Tottenham.

Teknikisht fluturimi u operua nga German Airëays, një kompani nga e cila Ita merr me qira avionë të vegjël (Embraer 190) që mund të ulen dhe të ngrihen nga një pistë e shkurtër si ajo e London City. Kontrata njihet në zhargon si "qira e lagësht" dhe konsiston në dhënien me qira të avionit dhe personelit.

Në fillim – tregojnë gazetarët me video dhe postime në rrjetet sociale – ekuipazhi kërkoi 5 vullnetarë (4 burra dhe një grua), më pas e ngritën numrin në 6 (5 burra dhe një grua) duke premtuar kupona prej 250 eurosh.

Pesha e tepërt, u përllogarit, ishte rreth 700 kilogramë duke marrë parasysh personat që do të hiqeshin dhe bagazhet e tyre. Përballë dështimit në kërkimin e vullnetarëve, Tarquinios i ra në dorë për të komunikuar rrezikun e vijës së ashpër.

“Nëse këta gjashtë vullnetarë nuk dalin, kompania vendos në bazë të kostos së biletës së bërë. Pra, ata që paguanin më pak, ndoshta do të qëndrojnë këtu”.

Gjashtë të zbarkuarit do të ishin transferuar në aeroportin tjetër të Londrës, Heathroë, për t'u dërguar në Milano me një fluturim tjetër.

Përfundimisht vullnetarët u gjetën dhe fluturimi u ngrit në orën 16.30 më orën lolake dhe u ul në orën 19.12 në Linate.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

 ‘Çmenden’ tifozët kuqezi, ja si festohet goli i Bajramit në Fan Zone

‘Çmenden’ tifozët kuqezi, ja si festohet goli i Bajramit në Fan Zone