Azem Kuçana ekspozon ‘Eposin e Kreshnikëve’, motivet e lashta rikthehen në vepra arti! Piktori: U rrita me eposin dhe baladat

Ekspozita e një prej piktorëve më të talentuar, Azem Kuçana, është çelur këtë të hënë në Muzeun Historik Kombëtar. Sipas drejtorit të muzeut Dorian Koçi, figurat e demonstruara nga piktori marrin një vlerë të veçantë në historinë e artit shqiptar.

“Tradita është një pjesë e rëndësishme. Është një vektor i rëndësishëm i trashëgimisë tonë kulturore që na tregon rrënjët, na tregon lidhjet tona kulturore dhe shpirtërore me botën mesdhetare, me botën evropiane”. 

Kuratorja e ekspozitës Suzana Varvarica e vlerëson krijimtarinë e Kuçanës për mrekullinë e një jete marramendëse në të shkuarën e malësorëve të baladave dhe të “Eposit të kreshnikëve”:

“Sepse figurativiteti i Azem Kuçanës lidhet me “Eposin”, lidhet me figura të dukshme të valleve ose të këngëve të lahutës tonë të mrekullueshme”-tha kuratorja e kësaj ekspozite, studiuesja e artit Suzana Varvarica Kuka.

Çelja e ekspozitës në Tiranë paralajmëron çeljen e një tjetre në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Mua më vjen shumë mirë që Azem Kuçana do të shkoj me këto piktura në Nju Jork. Por ka të tjera që e kanë kaluar tashmë kufirin e shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe janë pjesë e kësaj ekspozite. Dhe kjo është pjesa e dytë e krijimtarisë së tij, të cilën e menduan së bashku ta ekspozonte këtu dhe më pas  të bëhej kjo pjesë e ekspozitës së madhe me 80 punime në Nju Jork”-tha kuratorja Suzana Vavarica.

Veprat e Azem Kuçanës janë një histori pasioni që e ka përjetuar në fëmijëri përgjatë rrëfimeve të gjyshes, për kreshnikët, orët dhe zanat. 

“Për mua është e natyrshme lidhja me motivet e Eposit”. Unë kam rreth 22 punë këtu dhe kam një cikël i cili shkon me deri 60 punë, të cilat janë me temë nga cikli i kreshnikëve, këngët e Mujit, e Halilit, zanat.”, thotë piktori Kuçana. 

Ekspozita e Azem Kuçanës do të qëndrojë e çelur deri më dy tetor në sallonin e hyrjen kryesore të Muzeut Historik Kombëtar.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Ministri serb i Mbrojtjes: Çangazhim, jo tërheqje e ushtrisë

Ministri serb i Mbrojtjes: Çangazhim, jo tërheqje e ushtrisë