Bajamet e gjelbra, përfitimet e shëndetit dhe bukurisë së lëkurës e flokëve

Bajamet e gjelbra, përfitimet e shëndetit dhe bukurisë së lëkurës e flokëve

Bajame jeshile

Bajamet e gjelbra janë variantet e korrura dhe të freskëta të bajameve klasike të thata. Ato përmbajnë lëndë ushqyese të shumta të dobishme për shëndetin tonë, por gjithashtu edhe lëndë të çmuar për t’u kujdesur për lëkurën dhe flokët.

Ne zakonisht i njohim dhe konsumojmë bajamet e thata, por pak persona kanë pasur kënaqësinë të shohin dhe të shijojnë bajamet e gjelbra, ose ato të freskëta që janë në dispozicion vetëm në pranverë kur ato korrren nga pemët.

Por çfarë kanë këto bajame kaq të veçantë? Përfitimet shëndetësore.

Bajame të gjelbra kanë qenë prej kohësh të njohura për përfitimet e tyre shëndetësore dhe disa studime të kohëve të fundit kanë treguar dobinë e tyre për lëkurën dhe flokët.

Përfitimet për lëkurën

Anti-rrudhë: bajamet e gjelbra janë të pasura me vitaminë E dhe antioksidantë të tjerë. Prandaj ato ndihmojnë për të luftuar radikalet e lira dhe toksinat e tjera në trup. Duke ngrënë vazhdimisht bajamet ne do të kemi një lëkurë më të shëndetshme dhe më të re. Ju mund t’i përdorni ato jo vetëm për konsumim, por për shembull të blini një vaj bajame për të përdorur disa pika në lëkurën e fytyrës çdo ditë.

Përfitimet për flokët

Me ndihmën e bajameve të gjelbra ju mund të luftoni rënien e tepërt të flokëve. Këto fruta, në fakt, janë të pasura me vitamina, minerale dhe shumë lëndë ushqyese të tjera që ushqejnë flokët tona në rrënjë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Zjarri shkrumboi banesën, 7 anëtarë të familjes Myftari pa strehë! Kryefamiljari: Bashkia Kukës të na ndihmojë!

Zjarri shkrumboi banesën, 7 anëtarë të familjes Myftari pa strehë! Kryefamiljari: Bashkia Kukës të na ndihmojë!