Bajram Begaj dorëzon dorëheqjen si kreu i Shtabit të FA, Meta e firmos nga Stambolli!

Gjeneral Bajram Begaj tashmë që është kandidat zyrtar për President Republike, pasi ka marrë 37 firma deputetës socialistë që janë dorëzuar në Kuvendin e Shqipërisë. Ai depozitoi te ministri i Mbrojtjes dhe te Kryeministri kërkesën për dorëheqjen nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë për shkak se ligji e kërkon dhe detyron që ushtarakët s’mund të zgjidhen në pozicione të rëndësishme politike.

Dekretimi i lirimit nga detyra u firmos nga Presidenti Meta në Stamboll, pasi presidenti ndodhet atje për të marrë pjesë në një forum ndërkombëtar. Kjo zhbëri një ngërç që mund të ishte krijuar por u zgjidh me bashkëpunim mes institucioneve.

Më herët Meta kishte paralajmëruar se do të respektonje çdo vendim të Kuvendit të shprehur me votë.

'Lidhur me këtë çështje dhe specifikat e saj Presidenti Meta ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi.'- njoftoi presidenca, duke ju referuar dekretimit të dorëheqjes së Begajt, nga posti i Kreut të Shtabit të Përgjithshëm.

Kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla më herët kishte thënë se shpreson që Meta të mos i krijojë probleme me dekretimin por gjithsesi së bashku me Komisionin e Ligjeve i kanë marrë masat.

“Besoj se kjo procedurë do të përfshijë brenda orëve në vijim edhe Presidentin aktual që do të bëjë lirimin dhe kjo nuk do të jetë mendoj beteja e radhës. Por kemi menduar edhe mënyrën e zgjidhjes nëse larg qoftë na krijohet ndonjë ngërç me Presidentin”, tha Balla.

Në Kushtetutën e Republikës thuhet se Presidenti nuk mund të mbajë asnjë detyrë tjetër publike. “Presidenti i Republikës nuk mund të mbajë asnjë detyrë tjetër publike, nuk mund të jetë anëtar partie dhe as të kryejë veprimtari tjetër private”, thuhet në nenin 89 të Kushtetutës së Republikës. Ndërkohë, gradën gjeneralmajor mund ta mbajnë vetëm oficerët aktivë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:37
Meta firmos dekretimin e lirimit nga detyra të gjeneral Bajram Begës, i hapet rruga zgjedhjes së tij për president

 

Ilir Meta ka pranuar dorëheqjen e gjeneral major Bajram Begajt nga detyra e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, duke i hapur rrugë kështu zgjedhjes së tij si president.

Ora 14:33
Zgjedhja e presidentit të ri, Meta lajmëron komunikim të jashtëzakonshëm nga Stambolli

1653925469_ilir.jpg

Presidenti Ilir Meta ka lajmëruar një komunikim të jashtëzakonshëm nga Stambolli, për çështjen e ngërçit për presidentin e ri të vendit. Kjo pasi pritet që kreu i shtetit të dekretojë lirimin nga detyra të Bajram Begajt, si shefi i Shtabit të Përgjithshëm.

Ora 12:42
Bajram Begaj kandidat për president, Meta: Do respektoj çdo vendim të Kuvendit! Kam biseduar me Peleshin për dorëheqjen e gjeneralit

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta ka reaguar në lidhje me ngërçin që mund të krijohet në lidhje me kandidaturën e Bajram Begës për president të Republikës.

'Presidenti i Republikës, Ilir Meta është në ndjekje të procedurës për zgjedhjen e zotit Bajram Begaj si President i ri i Republikës dhe do të respektojë çdo vendim të Kuvendit të shprehur me votë. Lidhur me këtë çështje dhe specifikat e saj Presidenti Meta ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi.'- njofton presidenca.

Ora 11:39
Ngërçi për zgjedhjen e Presidentit, Rama në takim me Ballën dhe Bushkën

1654335655_kryesia.jpg

Kryeministri Rama, kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla si dhe kryetarja e Komisionit të Ligjeve Klotilda Bushka, janë aktualisht në një diskutim të tretë në Kryesinë e Kuvendit për të diskutuar mbi mënyrën se si do të procedohet më tej, për të zgjidhur ngërçin e krijuar për shkak se Presidenti Meta është jashtë vendit dhe duhet firmosur lirimi nga detyra e Bajram Begajt para se të votohet.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Usa emigrant: 04/06/2022 14:06

  Hiqeni ket mete apo metaj sic e ka me letra te rregullta se e mori ne qafe albanistonin

  Përgjigju
 • limi: 04/06/2022 14:04

  me ne fund jo nje politikan ne krye te presidences dhe urime pasi e meriton kete pozicjon

  Përgjigju
 • Juli: 04/06/2022 14:03

  Z begaj vertet nje figur e denjt per kete post dhe kam besimin se do e bej me se miri kete gje

  Përgjigju
 • Ana: 04/06/2022 13:59

  O like ke marr fund po liro krrigen pa llafe mos bej panik kot

  Përgjigju
 • Visi: 04/06/2022 13:59

  Ta liroj sa me par vendin se e ka shkelur postin qe i dham. Te largohet sepse ishte deshtim i vertet

  Përgjigju
 • vilson: 04/06/2022 13:59

  i uroj zotit begaj sa me shum fat ne kete post

  Përgjigju
 • Dritan: 04/06/2022 13:58

  Urime Z.Bajram ne postin e ri qe do drejtosh!Ky Lika te hape rruge e mos te behet pengese ,po te zhduket njehere e pergjithmone nga kjo karrige

  Përgjigju
 • Vera: 04/06/2022 13:57

  Normal qe do e respektosh se ke ber vetem te kqia ik nje dit e me par

  Përgjigju
 • tedi: 04/06/2022 13:44

  me te vertet e meriton ate pozicjon na ka sherbyer shume dhe si komantand sidomos ushtris son

  Përgjigju
 • Peti: 04/06/2022 13:36

  I uroj begajt nje presidence te mbare dhe pa incidente dhe akuza te kota nga opozita

  Përgjigju
 • Bobi: 04/06/2022 13:32

  Normal mer hajdut qe do e respektosh e ke kuptuar qe ke bere me te kqijat ketij vendi

  Përgjigju
 • Turi: 04/06/2022 13:28

  Suksese zotit begaj per detyren e re

  Përgjigju
 • goni: 04/06/2022 13:25

  Edhe meta eshte dakort imagjinoje , shyqyr beri nje pune te sakte

  Përgjigju
 • Internisti: 04/06/2022 13:25

  Urime tani le te pergatitet per postin e ri ishallah ben gjera te mira per kete popull

  Përgjigju
 • Milanisti: 04/06/2022 11:52

  Tashme vendi jone do te kete nje figure shume te mire per president shefin e shtabit te pergjithshem nje njeri me vlera te larta i cili e meriton plotesisht te jete president

  Përgjigju
 • Titi: 04/06/2022 11:47

  Presidenti tu paketu rrobat edhe gjonat e veta t zyres se tashi mori fund. Urime begaj

  Përgjigju
 • Altin: 04/06/2022 11:36

  Po ik o meta fli tani se mbaroi koha jote . Shyqyq qe ike se nuk ishe ti per kete post . Presidenti i ri qe u zgjodh eshte person i sakte dhe tamam.

  Përgjigju
 • Qazim: 04/06/2022 11:29

  Meta e kishte mundesine te punonte per postin, por e kishte mendjen te mbushte xhepat me florinj. Duhet te zhduket sa me pare se vetem deme ka sjelle per shqiptaret. Zoti Begaj eshte nje figure e paster dhe e larte

  Përgjigju
 • Alban: 04/06/2022 11:06

  Ne kushtetute parashikohet kjo gje keshtuqe cdo gje po behet sipas ligjit dhe ashtu sic duhet bravo ????????????????

  Përgjigju
 • Jon: 04/06/2022 11:05

  Meta ben mire te mos hape probleme dhe te liroje presidencen sa me pare,ska qene i denje per vendin tone pervec se nje hajduttt qe ka mbushur xhepat e tij me lekwt e popullit shqiptar.

  Përgjigju
 • titi: 04/06/2022 10:54

  me ne fund iku dhe meta sdo ja shohim me surratin

  Përgjigju
 • Ani: 04/06/2022 10:52

  Ky ben mire ta leshoj sa me shpejt kete post sepse ka qen me te vertet nje deshtim i madh per vendin vetem president qe nuk ka qen ky per popullin gjithe kohes vetem ne gjume ka qene

  Përgjigju
 • Ela: 04/06/2022 10:50

  Kte pun do ket meta tani. Tani Begaj te mari postin dhe ti futet punes . Siuksese

  Përgjigju
 • Elton: 04/06/2022 10:49

  Meta o hajdut ca lufte do i shpallesh ti po ik se boll i vodhe kti vendi tani eshte koha per njerez te hajrit dhe zoti begaj eshte i duhuri

  Përgjigju
 • kimi: 04/06/2022 10:48

  ore shyqyr na iku floriri ai qe u zi me policat kercenoj dhe deputetet pa pik lidhje

  Përgjigju
  • Hasan Pordha: 04/06/2022 13:10

   Le te shkoje nr Rusi sepse shiti trimeri me Rusine kur tha arme ka Amwrika por arme ka dhe Rusia. Te shkoje ti jape Putini ndonje kocke qe ta lepije.

 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës