Baladat e Borisit nga Brukseli

Baladat e Borisit nga Brukseli

Boris Johnson

Boris Johnson në vitet 90-të ka qenë korrespondent nga Brukseli i gazetës britanike Daily Telegraph.

Në atë kohë ai ka shkruar pandërprerë lajme të rrejshme. Fantazia e tij ka qenë aq e zhvilluar, saqë i ka argëtuar jo vetëm lexuesit në Britaninë e Madhe. Më 1991 Johnson shkroi se «industria e gomës» në Itali ka prodhuar kondomë të shkurtër për italianë dhe kësisoj i ka shkelur ligjet e BE-së.

Andaj, alarmonte Johnson, BE e ka ndërmend të standardizojë gjatësinë e kondomëve. Legjenda tjetër e Johnsonit: BE, raportonte ai, e ka ndërmend të themelojë një «polici bananesh», e cila do të kujdeset që bananet që shiten në BE të kenë formën e njëjtë.

Po ashtu BE do të mundësojë që në treg të shiten edhe dredhëza katërkëndëshe. Sipas Johnson, BE nuk do të lejojë që fëmijët nën 8 vjeç të fryjnë vetë balonat. Qeset e çajit do të ndalohen. Edhe si kryeministër në tri vitet e fundit, Johnson ka pasur një raport fleksibël me të vërtetën. Javën që shkoi gjysmë të vërtetat e tij u shpalosën si rrena. E braktisën edhe besnikët e fundit.

Nuk i mbeti asgjë tjetër përveç se të paralajmërojë dorëheqjen. Për publikun e etur për humor një lajm i keq. Për Britaninë e Madhe mbase lajm i mirë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja në Rrëshen, policia ngre pika kontrolli për arrestimin e autorëve

Vrasja në Rrëshen, policia ngre pika kontrolli për arrestimin e autorëve