Balla: Nga nesër fillon përgatitja e PS për fitoren e mandatit të 4! Mesa duket Basha do rizgjidhet në krye të PD, në shtator vazhdojmë dialogun, të çojmë para reformat

Kreu i Grupit parlamentar të PS Taulant Balla në një deklaratë për medie tha se nga nesër që mbahet Kongresi i partisë, fillon përgatitja për mandatin e 4 të kësaj force politike. Duke theksuar se prej shtatorit do të krijohet një dialog i ri politik me opozitën, Balla tha se sipas tij duket se kryedemokrati Lulzim Basha do të zgjidhet sërish në krye të PD. Pr deklaratat e Bashës i cili thotë se nuk do të bashkëpunojë me mazhorancën, Balla thotë se nuk beson të ndodhë një gjë e tillë.

“15 janari i vitit 2022 për të garnatuar se në pranverën  e vitit 2022 e gjithë struktura e PS ti përgjigjet pritshëmrisë së kryetarit Rama dhe të gjithë kolegëve të tjerë që kemi nderin të jemi drejtues rajonalë të PS në përgatitje te zgjedhejve vendore 2023.  Nesër mblidhet organizmi më i rëndësishëm siç është kongresi. Fazë pas faze, do jetë gjithçka, aty do jemi të gjithë . Nesër ne socialistët kemi festë, pjesën e parë jo si festë por si rikujtim i të gjithë vlerave personaliteteve të gjithë atyre që kontribuan në krijimin e kësaj force politike. Kemi vetëm kontribute pozitive në rrugëtimin europian.

Nesër ka peshë dhe fjala e zotit Rama. Prej sot fillojmë përgatitjen tonë prej sot për të fituar mandatin e 4.  Një parti politike si e jona hyn në çdo palë zgjedhje për të fituar, fokusi do jetë te programi qeverisës dhe reformat, rishprehja e vullnetit për një frymë të re politike prej shtatorit. Të krijojmë një dialog konstruktiv në dobi ntë interesave të vendit. 2021 është i rëndësishëm, brenda këtij viti do të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare. Frymë të re dhe komunikim të ri me opozitën. Ne në shtator duhet që në legjislaturën e re të kuvendit do kemi mundësi  të krijojmë mundësi të reja komunikimi.  Kemi dakordësi me PD, kujtoj disa refoma, edhe Basha mesa duket do rizgjidhet nesër, prapë do të ulemi në tavolinë që ti çojmë para reformat.  Ditën që kur e zgjedh vetë kundërshtarin, atëhere shko diku tjetër. Në këtë fushë institucionale përballë PD është PS dhe grupi parlamentar. Kemi gjithë dëshirën për këto ura komunikimi.

Nëse dëshiron ose jo, këtë rrugë e ka provuar, rrugën e bojkotit, moskomunikimit, mungesën e  dialogut, pas kalimit të etheve të së dielës që lidhen me procesin zgjedhor të PD, mendoj që Basha do e kuptojë që kundërshtari i tij politik jemi ne, por në fund të fundit jemi shqiptarë. Ato që presin shqiptarët është të ngremë një komunikim të ri, në një vit kur Shqipëria ka nisur negociatat për tu anëtarësuar në BE. Besoj në këtë këndvështrim bie ajo që Basha nuk pranon, se besoj që s’do pranojë”, tha Balla.


Lajmi kryesor:

Nesër Kongresi i PS, Balla shpalos agjendën, përshëndet Urdhrin Ekzekutiv të Biden: Berisha të heshtë! Zgjedhjet në PD? Mesa duket fiton Basha


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

U asfiksuan nga gazi në banesë një ditë më parë, gjenden dy persona të pajetë në Kavajë