Balla: Shkarkimi i Metës, nevojë për të çliruar presidencën nga një pengmarrje, jo për të vendosur një emër nga PS! Presidenti i ri në bashkëpunim me opozitën

TIRANË- Shkarkimin e presidentit Ilir Meta, numri 2 i PS-së, Taulant Balla, e ka konsideruar si një nevojë për të "çliruar Presidencën nga një pengmarrje". Në vijimësi të këtij qëndrimi, Balla theksoi se kërkesa e PS për shkarkimin e tij nuk ka ardhur me qëllim që mazhoranca të caktojë në krye të presidencës një emër nga radhës e saj. Për Ballën, emri i ri i Presidentit do të bëhet në bashkëpunim me Kushtetutën.

" Rama ka qenë shumë i qartë, e nevojshme është që PS nuk e ka nisur shkarkimin e Metës si nevojë për të pasur një përfaqësues të saj, por iniciativa për shkarkimin e presidentit ka ardhur si nevojë për të çliruar Presidencën nga një pengmarrje dhe natyra për zgjedhjen e presidentit të ri do kërkojë kohën e ve dhe pse jo të mos jetë një paketë e rëndësishme me bashkëpunimin e me opozitën", tha Balla.

Në daljen e tij për mediat, fill pas miratimit në Konferencën e Kryetarëve, ku u caktua që seanca për shkarkimin e Metës do të mbahet në 9 qershor, Balla tha se mazhoranca do marrë kohën e duhur për të shqyrtuar raportin e hartuar nga Komisioni Hetimor.

"Do të marrin kohën e duhur për ta shqyrtuar. Kemi rënë dakord në konferencën e kryetarëve se seanca plenare për shqyrtimin e raportit dhe më pas për votimin të bëhet më 9 qershor. Kushtetuta është shumë e qartë që Kuvendi i Shqipërisë e përfundon procedurën e tij më 9 qershor dhe më pas, është një tjetër institucion kushtetues që është Gjykata Kushtetuese që e konstaton nëse shkeljet e konstatuara nga ana jonë janë apo jo shkelje të rënda", tha Balla.

Në fund, dha edhe një koment të shkurtër për vendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me ngërçin institucional mbi emërimin dhe shkarkimin e ministrave.

"Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për dekretet ishte shumë i qartë që në këtë ndërthurje është Kuvendi që duhet të shprehet për dekret dhe ka çliruar cdo lloj ngërçi, institucionesh, e drejtë ekskluzive e kryeministrit, presidenti mund të certifikojë, në fund është Kuvendi ai që vendosë", përfundoi Sekretari i Përgjithshëm i PS-së.


Lajmi kryesor:

Konferenca e Kryetarëve vendos, Kuvendi voton më 9 qershor për shkarkimin e Metës! Balla: S'duam karrigen e Metës, emri i ri në bashkëpunim me opozitën


B.K./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zyrtare, Barcelona konfirmon se Leo Messi nuk do të vijojë karrierën te katalanasit