Ballkani drejt BE-së, pesë vende me negociata të hapura! Mali i Zi drejt finish-it, Turqia 17 vjet pritje

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, sapo e kanë nisur rrugëtimin e tyre drejt familjes Europiane. Kohëzgjatja deri në finishin e kësaj rruge të gjatë është tërësisht në duart dhe vullnetin e udhëheqësve të vendeve respektive për të plotësuar standardet e kërkuara nga BE. Se sa vite do t’u duhen këtyre dy vendeve deri në anëtarësim, nuk mund të parashikohet, por mbetet në varësi të kohës që u duhet vendeve të adaptojnë ligjet e BE, në bazë të 35 kapitujve që prekin të gjitha sferat e jetës. Disa vende si Serbia, Turqia dhe Mali i Zi kanë vite të tëra që presin finalizimi ne bisedimeve, pa pasur ende një datë se kur bëjhen pjesë e unionit.

Turqia është duke negociuar pranimin e saj në Bashkimin Evropian që prej 3 tetorit 2005. Progresi ishte i ngadaltë, dhe nga 35 kapitujt e nevojshëm për të përfunduar procesin e pranimit, vetëm 16 janë hapur deri në maj 2016. Që nga viti 2016 negociatat e pranimit kanë ngecur. BE ka akuzuar dhe kritikuar Turqinë për shkelje të të drejtave të njeriut dhe deficite në sundimin e ligjit.  Në vitin 2017, zyrtarët e BE u shprehën se politikat e planifikuara turke shkelin kriteret e Kopenhagës të pranueshmërisë për një anëtarësim në BE, çka solli dhe pezullim të negociatave.

Serbia është një model tjetër i rrugëtimit të gjatë drejt Bashkimit Europian. Beogradi ka nënshkruar Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA) me BE më 29 prill 2008, në Luksemburg, ndërsa negociatat për anëtarësimin filluan më 21 janar 2014. Ndër fushat, për të cilat Brukseli ka kërkuar reforma, janë ajo e të drejtave themelore të njeriut, drejtësisë, lirisë, sigurisë dhe sidomos fusha e ambientit, ku distanca me vendet e tjera evropiane është e konsiderueshme. Një nga çështjet më të ndjeshme të udhëtimit të Beogradit drejt anëtarësimit është dhe njohja e Kosovës, çka ka sjellë dhe ngecje të ecurisë, e madje edhe hapa pas, në këndvështrimin e ish-ministrit të Jashtëm Aldo Bumçi.

Së fundmi Mali i Zi. Bisedimet e anëtarësimit me Malin e Zi filluan më 29 qershor 2012. Me 32 kapituj të hapur, vendi gëzon një mbështetje të gjerë midis zyrtarëve të anëtarëve të BE-së, dhe pranimi i vendit në BE konsiderohet i mundur deri në vitin 2025, duke parë ecurinë pozitive të punës së bërë nga zyrtarët e Malit të zi.

Në historinë e Bashkimit Europian, më së shpejti këtë proces e kanë kaluar në vetëm 3 vjet që nga nisja e bisedimeve dhe kjo është një dëshmi e pakontestueshme se fati i anëtarësimit ne BE tashmë është në dorë të vullnetit të udhëheqjes politike të vendit.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Abcd-zh: 21/07/2022 11:56

  Une them se Serbia,Mali i Zi dhe Maqedonia do te futen ne BE ne 2025-2027,ndersa Shqiperia ,Kosova dhe Bosnja ,besoj nga 2034-36 nese nuk bejme hapa mbrapa si Turqia.Nese do te bejme kete gabim ,te "shpresojme" shekullin tjeter.

  Përgjigju
 • Iris: 21/07/2022 03:01

  Progresi i Turqise ne plotesimin e kapitujve ishte i ngadalte,por ama ecte.Ne 2016 gjithecka shkon ne nje /halt/.Gjejeni kujt figure i duhet qe Turqia t'i jete <<mirenjohese>> per kete ngecje ne/ vend numero/ dhe kete kthim mbrapa ne te gjitha drejtimet????

  Përgjigju
 • Koha e Vjeter: 20/07/2022 20:19

  Në 1967 erdh Gjermania perendimore i tha PPSH (Enverit) hajde I tju fusim në BE (pra shume perpara Turkut) ndaj Turqia do bëhet komunizem prandaj jo 17 por 37 vjet mbetet jashtë se Erdogan nuk i mban kot mustaqet por tregon që Turkiye nuk do futet me në BE!

  Përgjigju
 • Taqi: 20/07/2022 19:18

  Shqiperia i ka te gjitha mundesite te anetaresohet brenda viteve 2025-2027

  Përgjigju
 • 3 plus 3 pritje: 20/07/2022 18:58

  Futen 3 në 2025 - Serbia - Albania - Montenegro dhe mbetet 3shja tjeter Bosnia-Kosova-N.Macedonia ose ndodh skenari futen të 6-ta në 2025-2026

  Përgjigju
  • Qanbgo: 20/07/2022 21:49

   Une mendoj se Malizi, shqiperia, Maqedonia dhe serbia nese e njeh kosoven do hyne 4 bashke. Por kosova dhe bosnja shume mbrapa jane sjane as vende kandidat akoma.

  • Hyjne dy: 20/07/2022 20:25

   Thuhet që do hyje fillimisht Mali Zi dhe shqipëria pasi Serbia nuk hyn pa njohje ose futen të 6 vendet e Ballkanit njëherazi!

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten