Banda e 'El Chapo-s' përleshet në burg me anëtarët e një karteli rival, të paktën 11 të vrarë e 16 të plagosur

Banda e 'El Chapo-s' përleshet në burg me anëtarët e një karteli rival, të paktën 11 të vrarë e 16 të plagosur

Meksikë

11 persona janë vrarë gjatë një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale të drogës në qytetin kufitar meksikan Juarez, sipas autoriteteve vendase.

“Los Chapos”, anëtarë të kartelit famëkeq Sinaloa të udhëhequr më parë nga Joaquin “El Chapo” Guzman, dhe grupi lokal “Los Mexicles” u përleshën fillimisht në një burg, ku vdiqën dy persona. Pas trazirave në burg, persona nga karteli Mexicles dolën nëpër qytet dhe vranë 9 civilë, bëri me dije zv. ministri i Sigurisë Ricardo Mejia. Veç 11 të vrarëve, nga përleshjet janë plagosur edhe 16 persona, ndërsa ende nuk dihen shkaqet e konfliktit.

Mejia raportoi në një konferencë shtypi të përbashkët me presidentin meksikan Andres Manuel Lopez Obrador, ku sqaroi se ka pasur të shtëna me armë zjarri.

Policia lokale, me ndihmën e ushtrisë dhe Gardës Kombëtare, arrestoi gjashtë anëtarë të dyshuar të Mexicles këtë mëngjes.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vebej: 12/08/2022 21:56

    Kshu do jene Likja me Saliun, Lulin, Edin dhe Zdromsin! Kalofshi bukur cuna.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Vranësira dhe reshje shiu, si do të jetë moti për ditën e sotme

Vranësira dhe reshje shiu, si do të jetë moti për ditën e sotme