Banorët e 'Kodrës së Priftit' në Tiranë sërish protestë për shtëpitë: Po na shkatërrohet jeta, nuk do ndalemi këtu

Banorët e 'Kodrës së Priftit' në Tiranë u janë rikthyer protestave për të mbrojtur shtëpitë që u preken nga projekti i Unazës së Madhe. Në një letër publike drejtuar kryeministrit Rama dhe autoriteteve të tjera, banorët duan më shumë informacion mbi mënyrën e shpronësimit.

“Ne kemi kërkuar dhe kërkojmë që gjurma e devijuar për lotin e katërt të unazës të kthehet në gjurmën fillestare. Të vij në terren një komision ekspertësh përfaqësues të të gjithë institucioneve të ndèrlidhura me këtë vendimarrje, të mos jenë persona politik, gjë të cilën e kemi kërkuar dhe na është premtuar verbalisht disa herë, por nuk është realizuar asnjëherë.

“Ku të shkoj unë jam 3 kurorë? Ku të vete unë sot pensioniste? Na kanë bërë me fol me vete.Po na ikën truri, s’po na zë gjumi.”

“Ky kryeministër pse nuk na dëgjon njëherë. Të vij të na shikoj sepse unë këtu kam ardh i pari.”

“Edhe ne jemi njerëz, ai thotë prishni shtëpitë. Po ne ku të shkojmë?”

Sipas tyre projekti është devijuar dhe nga 7 shtëpi me projektin e ri të Unazës, do të shemben rreth 40 banesa.

Për këtë arsye ata kërkojnë qënëse zbatohet ky projekt, shtëpitë e tyre të reja të ndërtohen në gjurmët e vjetra të projektit fillestar.

“Të na ndërtojnë ndërtesat këtu dhe të vazhdojnë rrugën”.

“Ne s’jemi kundër projektit, por në momentin që i prishin shtëpitë të na sjellin çelsat e rinj, të shkojmë atë dhe dakord. Ku të shkojn unë, jam dy kurorë”

“Ato kanë interesat e veta apo shohin interesin e popullit si të jenë më mirë.”

Afro 70 familje thonë se do të vazhdojnë protestën e tyre deri kur institucionet përkatëse të bien dakort me kushtet e tyre për shtëpitë, mënyrën e shpronsimit dhe ndërtimin e shtëpive të reja

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Noku: 04/09/2022 22:17

  Ore njerez, keta kane ardhe nga halli, tani imagjinoni ti nxjerrin nw rrugw me kalamaj e pleq. Ca flisni kshtu? Kane 30 vjet aty (e fitojne pronen me posedim fitues).minimumi shtepi me qira qe e paguan shteti se e kane gjete me shkurre e kane investu djwrswn e 30 vjeteve.

  Përgjigju
 • Jon: 04/09/2022 22:04

  Qeveria e ka për detyrë tu ndërtojë shtëpiat ashtu siç i kanë aty ku nuk kalon rruga dhe veç asaj ti dëmshpërblej për atë. I ka lekët shteti shqiptar mos t'ia japi oligarkëve të çdo lloj ngjyre por të kujdeset për banorët që ndihmojnë në zhvillimin ekonomik të vendit. Dhe sa për komentuesit, turp i madh, SHQIPËRIA është e SHQIPTARËVE dhe jo e qeverive

  Përgjigju
 • Beni: 04/09/2022 19:31

  Kta zaptuan vreshta a toka bujqesore. Shum mire. Por ky projekt eshte per te gjithe dhe ca nga kto shtepite edhe do prishen. Kta ne lane edhe pa tren se ndertuan shume afer shinave dhe ato den jasht loje. Demoikraci alla Sali.

  Përgjigju
 • Sunny tirana: 04/09/2022 19:26

  Kane banesa me letra apo toke te xanun. U dynden barbaret ne tirane, ndertuan ku munden dhe tani qahen. Meso cfare eshte ligji dhe zbatoje. Po je pa letra mbaje brenda.

  Përgjigju
 • banori i saukut: 04/09/2022 19:25

  MOR PALACO NJETEZ,,,,,PSE VINI NE TIRANE SI HAJDUTE DHE BENI SHTEPI SI HAJDUTE E KRIMINELE,,,PA LEJE NGA SHTETI DHE PA PLAN URBANISTIK,,,SHTETI KA BERE SHUME MIRE QE DO JU PRISHI SHTEPINE ,,,DHE JU SI ZAPTUES TE POSHTER QE JENI DUHET TE PAGUANI KOSTOT E KESAJ PRISHJEJE,,,AJO DIKUR KA QENE NJE KODER E MBUSHUR PLOT ME RRUSH,,,JU MOR PISA NA E BETE NJE KODER MBUSHUR PLOT ME ***,,JU MALLKOFTE ZOTI...ptu..ptu.ptu...

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 04/09/2022 18:34

  Toke zanun. Jepja token qe ke lon atje ku hajn dhit gura dhe shteti te kompeson.Doni me honger qyl gjith jeten.Me far e poshter se kto maloket.Phu.l***.Zaptoni tokat dhe doni tju boj shpite shteti.****

  Përgjigju
 • Hali: 04/09/2022 16:28

  Mire jau bejne se votuat rilindsat

  Përgjigju
  • Emigrated: 04/09/2022 18:01

   Ik o emigrant futi nje fasule se ti do jesh ndonje patronazhist i vogel. Ste ve faj

  • Dakord: 04/09/2022 17:05

   Ti ke nostalgji per kioskat te lana dmth????!!!!

  • Emigranti: 04/09/2022 16:53

   E more Hali-hale ke do te votonin:Salih non gratan apo Ilir spiun hajdutin? Qeveria ju garanton shtepi popullore me qera te paguar deri sa te sistemohen perfundimisht. Pa llogaritur qe shumica jane ndertues abuzuve,prandaj mos ha shume prej asaje qe nuk thuhet…..

 • franci: 04/09/2022 16:19

  Keta shpellare qe kane zbritur nga gerxhet dhe kane zaptuar tokat duan ta kthejne Tiranen si andej nga kane ardh, plani regullues i qytetit duhet zbatuar se eshte ne te miren e shumices.

  Përgjigju
  • Jon: 04/09/2022 22:12

   "Plani", ose rregullimi i qytetit patjetër që duhet bërë, por flasim për jetë familjesh të cilat jetojnë aty. Prandaj rregullimet bëhen për të mirën e të gjithë komunitetit jo vetëm për ata që i shohin problemet nga telefoni

  • Genci: 04/09/2022 20:18

   Po tokat qe kane marre me ligjin 7501 andej nga vijme i kane falur keta apo duan edhe prona andej nga vijne edhe ketu ne Titane

  • Kistra: 04/09/2022 19:36

   franci, dakord me ty, pervec fyerjeve e urrejtjes per keta njerez!

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori