Barbarët!

Barbarët!

Foto nga përmbytjet në Pejë

Kur në fillim të këtij viti u bë Mitrovica jugore det nga vërshimet, në rrugë më ndali një ushtar i FSK-së.

- Kimete, më fal, por të lutem shkruaj, kjo po ndodh sepse, ti nuk e di: shqiptarët gjuajnë në lum frigoriferë, shporetë, i kanë bllokuar kanalizimet, kanë bllokuar çdo gjë me mbeturina.

- Gjithë bota neveritet me shqiptarë.

- Shikoje anën jugore dhe anën veriore të Mitrovicës.

Armiq të shqiptarëve po, ama armiq të qytetit jo.

Aty jam rritur, në veri, secili qytetar, secili kalimtar ka qenë roje e luleve dhe pemëve në rrugë.

- Shqiptarët e duan vendin e tyre shumë, ama vetëm duke e bërë pis, duke e dhunuar dhe duke e shkatërruar.

Luftuan për ta çliruar vendin nga armiku i huaj, për ta shkatërruar pastaj vet, sipas qejfit.

- Detin e fëlliqin, e shfrytëzojnë si nevojtore!

- Lumenjtë i kanë shndërru në kontenjerë.

Shko shiko lumin Ibër.

Në të dy anët është i bllokuar nga mbeturinat.

- Të gjithë lumenjtë, pa përjashtim, shfrytëzohen nga shqiptarët për mbeturina.

- I kanë shkatërruar malet. I kanë prerë. I kanë vjedhur.

- E kanē betonizuar tokën e bukës.

S'ka rregull.

Mafia e ndërtimit.

Mafia e kulturës.

Mafia politike.

Gjithçka është e mbushur me mbeturina të arkitekturës, mbeturina të kulturës, mbeturina politike.

- I kanë shkatërruar parqet.

Karriget, lodrat, lulet i kanë shkelur dhe nxjerr me rrënjë.

Është mentalitet barbar.

- E kanë shndërruar Drejtësinë në nevojtore.

Nga dënimi i përjetshëm për vrasje, papritmas vrasësi lirohet nga burgu.

- Kosova është parajsë për kriminelët. Kurrë asnjë vrasje nuk është ndriçuar.

- Vjedhin pare në gypat e ujit.

Në gypat e kanalizimit.

Katundet e Kosovës nuk kanë kanalizim.

E politikanët jetojnë në lagje luksoze.

- Vjedhin pare në ilaçe.

Kanë vjedhur pare në maskat e Covidit.

E vjedhin mishin e pacientëve në spital.

- Gjuajnë bërllok nga ballkoni.

E qërojnë pasulin në ballkon e kokrrat e prishta i gjuajnë nga ballkoni.

E gjuajnë bukën bajat nga dritarja.

I prejnë thonjtë të ulur në karriget e sheshit të Prishtinës.

Natyrën e shfrytëzojnë si shpuzore.

- Nënat këqyrin seriale e trashen, fëmijët i lënë në rrugë t'u bëjnë zullume komshinjëve.

- Kosova është e ndyrë dhe e shkretë. Veç ushtria mund ta çlirojë nga mbeturinat.   

P.S. Kryetari i Pejës është një shpicllov klasik,

s'di pse është kryetar dhe s'di pse nuk jep dorëheqje.... por askush nuk e shpëton shqiptarin nga mentaliteti primitiv, nga vetëshkatërrimi.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Berisha sulmon ambasadorin britanik: Përcolli gënjeshtrën e Bashës si të vërtetë në qeverinë e tij! Ish kreu i PD-së: Këto akuza të lodhura i hodhi poshtë Gjykata

Berisha sulmon ambasadorin britanik: Përcolli gënjeshtrën e Bashës si të vërtetë në qeverinë e tij! Ish kreu i PD-së: Këto akuza të lodhura i hodhi poshtë Gjykata