Bardhi: Bota e krimit ka kontakte me zyrtarë të lartë publik? Ja si përgjigjet Kraja

 

Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi ka pyetur kreun e SPAK, Arben Krsaja nëse nga hetimet ka rezultuar se persona të botës së krimit kanë kontakte me zyrtarë të lartë publik. Mirëpo Kraja është shprehur se nuk mund të japë emra për shkak të hetimeve.

Bardhi: Nuk kemi parë rezultate. Ne kemi nisur nga 2017 një proces që lidhet me vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve. A ka procedime penale për gjyqtarë dhe prokuror që kanë shfaqur probleme me pasurinë?
Kraja: Ka disa procedime penale, për gjyqtarë dhe prokuror.
Bardhi: Bota e krimit ka kontakte me zyrtarë të lartë publik?
Kraja: Nuk mund të jap detaje për hir të hetimeve, referojuni vendimeve gjyqësore
Bardhi: Nuk kërkova të dhëna konkrete apo emra. Teksa prokuroria po ndjek një eksponent rezulton që kanë kontakte me zyrtarë të lartë publik?
Kraja: Fenomeni që krimi i organizuar lidhet nënpunës publik, nuk jap emra për sa kohë çështjet janë në hetim


Lajmi kryesor:

Ndryshimet kushtetuese, SPAK: Mos na përfshini në vettingun në politikë! Propozimi i PD krijon problem njëanshmërie dhe vlerësim të pasaktë


B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Deputeti që bleu për 100 mijë lekë apartament në Tiranë, Xhelal Mziu vilë me ‘punë krahu në Greqi’, ligjvënësja që i financoi babai shtëpinë 210 mijë euro