Bardhi: Procesi i regjistrimit digjital i të dhënave kadastrale priret drejt korrupsionit

Bardhi: Procesi i regjistrimit digjital i të dhënave kadastrale priret drejt korrupsionit

Gazment Bardhi

1651134843_bardhi.jpg

Deputeti i PD, Gazment Bardhi deklaroi se Bardhi theksoi çka vijon të jetë një shqetësim ende i pa adresuar në mënyrë përfundimtare, duke cituar progres raportin, mbeten të drejtat e pronësisë.

Ai tha se procesi i regjistrimit digjital i të dhënave digjitale, jo vetëm që nuk ishte i kënaqshëm por prirej drejt korrupsionit.

“Procesi i regjistrimit digjital i të dhënave kadastrale jo vetëm nuk është i kënaqshëm por mbetet i prirur ndaj korrupsionit. Po ashtu procesi i kompensimit për pronat e shpronësuara padrejtësisht përgjatë regjimit komunist është ngadalësuar gjatë vitit, në pritje të ndryshimeve në legjislacion. Vetë procesi i regjistrimit sipas progres raportit është thuajse në kolaps, ku 80% e regjistrimeve kanë gabime dhe ku 1 e 10 e të gjithë territorit mbetet ende jashtë hartave kadastrale. Kjo gjendje vijon të mbaj peng gëzimin e të drejtës së pronësisë për qytetarët shqiptarë si dhe zvarrit procesin e kompensimit”-tha Bardhi.


Lajmi kryesor:

Miratohet Rezoluta në mbledhjen e komitetit PE-Shqipëri! Pjesë e saj edhe amendamentet e propozuara nga PD por me ndryshime të vogla


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Shtatë ekonomistët më të mëdhenj të historisë dhe si ndikojnë ende sot idetë e tyre

Shtatë ekonomistët më të mëdhenj të historisë dhe si ndikojnë ende sot idetë e tyre