Bardhi: Pse nuk është Rama në sallë? Balla: Nëse Basha nuk merr fjalën, të kalohet te deputeti i radhës

 

Opozita nuk ka pranuar që të flasë mbi programin e tretë qeverisës pa qenë i pranishëm kryeministri Edi Rama, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi kërkon të dijë se motivet pse Rama nuk është i pranishëm në seancë.

"Çfarë ka pasur më të rëndësishme Edi Rama që nuk wshtë në seancë", tha Bardhi.

Refuzimit të opozitës për të folur, i është përgjigjur kreu i grupit parlamentar të PS-së, taulant Balla. Ai tha se mungesa e kryeministrit nuk është një motiv që opozita të refuzojë të flasë.

"Koha e kryetarit të opozitës është e barabartë me kohën e kryeministrit, për kalamajtë që nuk e mbajnë mend rregulloja ka ndryshuar pas vitit 2013, në duhet të vazhdojmë debatin për këtë çështje, e gjithë qeveria është prezent për të dëgjuar diskutimet, do ishte mirë dhe në dinjitetin e opozitës për të bërë pyetje, deputete e rinj duhet të dinë që ndërhyrja gjatë fjalës së një kolegu është shkelje, unë nuk marr përsipër që të edukoj askënd. Nëse deputeti nuk e merr fjalën, fjala kalon te deputeti pasardhës, nëse i referohemi asaj që është e drejta zakonore, kurrsesi dhe asnjëherë nuk është ndërprerë debati nëse kryeministri nuk është sallë", tha Balla.


Lajmi kryesor:

Programi dhe kabineti/ Përplasje dhe debate në seancën maratonë të Kuvendit, PD bllokoi foltoren, kerkoi prezencën e Ramës! Basha: Rama ekzekutori i zgjedhjeve, demokracia ka vdekur! Kryeministri: Copy-paste nga fushata, merru me kumriet (VIDEO)


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

PD harron ‘luftën e brendshme’, beteja në komisione me PS