Kodi i ri Zgjedhor/ Basha indiferent: Hapi i radhës, zgjedhjet e 25 prillit! S’i trembem Topallit...Po fshihen shifrat e COVID, Manastirliu duhet të dorëhiqet

TIRANË- Kur në parlament po votohej kthimi i dekretit të Presidentit për Kodin e ri zgjedhor, i cili u kalua nga ligjvënësit për herë të fundit, kryedemokrati Lulzim Basha u tregua indiferent. Për Bashën, hapi i parë i demokratëve do jenë zgjedhjet e 25 prillit, i bindur se kjo datë do të vulosë dhe fundin e Ramës në qeverisje. 

Të njëjtën indiferencë tregoi edhe ndaj partive të reja të krijuara nga ish-funksionarë të lartë të Partisë Demokratike.

Këtë të enjte Lulzim Basha e ngriti zërin më shumë se herët e tjera. Edhe akuzat ndaj qeverinë  për pandeminë ishin më të ashpra.

"I merret goja, do të thotë se paska pak cipë, thoshte gënjeshtër pas gënjeshtre. Të jap dorëheqjen po të kishte një fije dinjitet. Jemi në humnerë, dhe çdo jetë e humbur e ngarkon atë me përgjegjësi penale. Çdo vdekje për shkak të kësaj pakujdesie është vepër e Edi Ramës, se pa të shteti shqiptar nuk do kishte shkuar deti këtu ku i merr taksat dhe paguan mafia e plehrave. Kur dikush ka simptoma dhe duhet të bëjë testin i duhet të presë 3-6 ditë për të bërë testin dhe 4-5 ditë të marrë përgjigjen, ky është realitetit në Tiranë, me keq në rrethe. Në këtë mënyrë numri i të infektuarve mbahet i ulët, por edhe rastet në Shqipëri mbahen të fshehta, sepse Rama ka humbur kontrollin e situatës sa i përket menaxhimit të pandemisë. numri i lartë ka si shkak mos marrjen e masave deduktuese dhe parandaluese, gënjehet kur thuhet e kundërta, fshihen pas sakrificës së mjekëve, me tendera sekret", tha Basha.

Basha foli për numër të ulët të testimeve dhe për këtë sipas tij kryeministri Edi Rama se do të mbajë përgjegjësi penale për çdo jetë të humbur. Ai akuzoi autoritetet shëndetësore se prej 10 ditësh  nuk ofrojnë as vaksinën kundër gripit sezonal.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:17
Ai i trembesh një përballje me Jozefina Topallin? Basha përgjigjet shkurt: Jo

Në konferencën për mediat, kryedemokrati Lulzim Basha u kryer nëse i trembet një përballjeje me Jozefina Topallin, e cila është quajtur më herët si "gruaja e hekurt" në PD, ai u përgjigj shumë shkurt shkurt. "Jo", tha Basha.

Ora 13:14
Basha: Çdo jetë e humbur nga COVID-i e ngarkon Ramën me përgjegjësi penale

Kryedemokrati Lulzim Basha bën fajtor kryesor kryeministrin Edi Rama për jetët e humbura nga COVID-i, pasi sipas tij është pakujdesi nga ana e tij.

"Jemi në humnerë, dhe çdo jetë e humbur e ngarkon atë me përgjegjësi penale. Çdo vdekje për shkak të kësaj pakujdesie është vepër e Edi Ramës, se pa të shteti shqiptar nuk do kishte shkuar deti këtu ku i merr taksat dhe paguan mafia e plehrave", tha Basha.

Ora 13:12
Fjalimi i Manastirliut në Kuvend/ Basha: I merrej goja, të paktën kishte pak cipë! Po të kishte dinjitet do jepte dorëheqjen

Gënjeshtra i ka quajtur kreyedemokrati Lulzim Basha, deklarata e bëra ditën e sotme në Kuvend nga ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

"I merret goja, do të thotë se paska pak cipë, thoshte gënjeshtër pas gënjeshtre. Të jap dorëheqjen po të kishte një fije dinjitet", tha Basha.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento

Komente

 • Arben: 29/10/2020 17:52

  RRI urte o dibran i qelbur se po te zuri jozefina ne ndonje cep do ta plasi torragilen...

  Përgjigju
 • Turi: 29/10/2020 16:02

  Per ata qe kane humbur jeten ne vendin tone apo ne te gjithe boten e ke fjalen o Lulo

  Përgjigju
 • Toni: 29/10/2020 13:49

  Ik o plehrë mjaft fole për plehrat se po të ishte për ty o i pacipë plehrat do kishin arritur deri tek sheshi Skënderbej! Tu prishën pazaret ty dhe kunatit tënd të qelbur dhe tani hiqesh sikur ju vjen keq për paratë e shqiptarëve! Sa shpejt i hëngre paret e rrugës së kombit o holandez pisanjos dhe tani po përpiqesh të vjedhësh prapë?

  Përgjigju
 • Cc4: 29/10/2020 13:10

  Ik futi ndonje k*qe gjumi o lumadh,se eshte sport i veshtire te behesh Kryeminister.

  Përgjigju
 • Luli: 29/10/2020 12:57

  Po Luli po , derdellitje te kota i ke. Ste shpetojne dot

  Përgjigju
  • Europ: 29/10/2020 20:34

   Cufo cufo o gjumash shkon ne shkolle avash avas.×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij