Basha: SPAK të bëjë vettingun e politikanëve! Brenda javës propozojmë ndryshime kushtetuese edhe për ‘territorialen’ dhe ‘zgjedhoren’

1634566388_Screenshot1.jpg

Pas përfundimit të mbledhjes së grupit, kryedemokrati Lulzim Basha ka dalë në një deklaratë për mediat.

“I uroj punë të mbarë Komisionit Hetimor për 25 prillin në zbardhjen e kësaj masakre si një parakusht në kthimin  e vendin në shinat e demokracisë dhe legjitimitetit, që lidhet me mirëqenie, me rrogat e shqiptarëve me fatet dhe sigurinë, grupi i PD ka miraruar sot vendimit për të depozituar amandemantet kushtreuesue për zhbërjen e ndryshimeve të njëanshme të kushtetutës së 30 korrikut dhe miratimin e Komisionit të Reformës Zgjedhore, amendamentin për vettingun e Politikanëve, është një qëllim legjitim dhe respektojnë edhe kërkesën për propocionalitet, SPAK të marrë përsipër evidentimin një për një të çdo deputeti, kryebashkiakw, ministri, kryeministri, kreu i shtetit për lidhjet me krimin, pasuritë, për personat vetë, familjarët dhe ortakët e tyre, Dhe hapja e rrugë së reformës territoriale.


Lajmi kryesor:

Basha: SPAK të bëjë vettingun e politikanëve! Brenda javës propozojmë në Kuvend ndryshime Kushtetuese për ‘territorialen’ dhe ‘zgjedhoren’! Rama: Gati të dialogojmë nëse na bindni


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Akuzohen për pastrim parash, kunati dhe shoferi i Rezart Taçit lihen në burg! Gjykata refuzon t’i lirojë, ish-bosi i naftës ende në arrati