Bashkimi Europian bën thirrje për hetim ndërkombëtar të vdekjes së liderit të opozitës ruse

Bashkimi Europian bën thirrje për hetim ndërkombëtar të vdekjes së liderit të opozitës ruse

Lideri i opozitës ruse, Alexei Navanly

Bashkimi Europian ka dalë me një deklaratë të përbashkët ku kërkon hetime lidhur me vdekjen në burg të liderit të opozitës ruse, Alexei Navanaly i cili njihej edhe si kundërshtari kryesor politik i Vladimir Putin.

Gjatë një takimi të 27 ministrave të Jashtëm të BE-së, u diskutua për një paketë tjetër sanksionesh, në prag të 2 vjetorit të nisjes së pushtimit rus në Ukrainë.

Pavarësisht se autoritetet e burgut rus në Siberi thanë se Navanly pësoi sindromën e ‘vdekjes së papritur’, ministrat e jashtëm të BE-së propozuan që zyrtarët rusë të burgjeve që janë të përfshirë në vdekjen e liderit të opozitës ruse, të përfshihen në listën e personave që u ndalohet udhëtimi dhe u bllokohen asetet.

Ndërkaq, u kërkua hetim ndërkombëtar i pavarur për vdekjen e Alexei Navanly duke deklaruar se autoritetet ruse dhe udhëheqja politike e Rusisë do të mbajë përgjegjësi për ngjarjen. Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se shpresonte që Bashkimi Europian të binte dakord për paketën e sanksioneve që mund të miratohet të mërkurën.

Gjithashtu u bë thirrje që Vladimir Putin të lirojë qindra të arrestuar nga protestat në Moskë për vdekjen e Navanly.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin