Basketboll meshkuj/ 31 pikë diferencë dhe përmbysje, Besëlidhja fiton serinë e parë të finaleve kundër Teutës

Basketboll meshkuj/ 31 pikë diferencë dhe përmbysje, Besëlidhja fiton serinë e parë të finaleve kundër Teutës

Foto ilustruese

TIRANË - Kampionati kombëtar i basketbollit për meshkuj është në fazën e finaleve. Këtë të mërkurë në sallën sportive "Feti Borova" në kryeqytet, Besëlidhja fitoi 103 - 72 kundër Teutës duke e çuar në 1-0 serinë e finaleve mes tyre dhe duke i dhënë lezhjanëve një avantazh për duelet e radhës.

Pjesa e parë ishte më e mirë për Teutën, ndërsa Besëlidhja përmbysi në të dytën për fitoren. Çereku i parë u mbyll 17-22 për Teutën, ndërsa edhe i dyti foli për durrsakët 21-23.

Paçka se shtatë pikë më pas, në pjesën e dytë Besëlidhja përmbysi gjithçka. Çereku i tretë foli 38-11 për Besëlidhjen, me lezhjanët që këtu bënë diferencën. Edhe perioda e fundit u mbyll 27-16 për lezhjanët, që në fund fituan 103-72.

Lojtari i ndeshjes ishte Julian Hamati i Besëlidhjes me 32 pikë, 11 kërcime në tabelë dhe një asist. Te Teuta Jay Thomas Small shënoi 22 pikë. Tani skuadrat do përballen në finalen e dytë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Rusia akuzohet se përdor urinë si armë lufte në Ukrainë! Bllokoi shpërndarjen e ndihmave humanitare

Rusia akuzohet se përdor urinë si armë lufte në Ukrainë! Bllokoi shpërndarjen e ndihmave humanitare