Bayer Leverkusen me hap kampioni, fiton 1-2 në udhëtim! Dortmund ndalet nga Wolfsburg

Festa e Leverkusen

Bundesliga gjermane e futbollit zhvilloi pesë ndeshjet e radhës për javën e 22-të. Bayer Leverkusen s'e pati të lehtë në udhëtim, por fitorja 1-2 kundër Heidenheim i mban sërish në vendin e parë së bashku me rekordin si skuadra e pathyeshme në Europë. Frimpong dhe Adli shënuan për djemtë e Xabi Alonsos, teksa shkurtoi Kleindienst te vendasit për ta bërë fundin sa më dramatik.

Në "Volkswagen Arena", Wolfsburg ndali në barazimin 1-1 Dortmundin. Fullkrug shënoi pas vetëm tetë minutave lojë te verdhezinjtë, para se Gerhardt në të 64 minutë të vendoste ekuilibrat.

Leverkusen me 58 pikë mban kreun e klasifikimit, ndjekur nga Bayern Munich me një ndeshje dhe tetë pikë më pak. Dortmund me 41 pikë ndodhet në vendin e katërt që të dërgon në Champions.

×

Bundesliga/ Leipzig 'zhdëp' 4-1 Dortmundin, fiton Bayern Munich! Leverkusen barazim 'in extremis', 46 ndeshje pa humbje